Naujienų srautas

Kultūra2018.07.25 18:00

Dizainerių kūriniai – specialiųjų poreikių turinčių žmonių kasdienybei palengvinti

Pažeidžiamu žmogumi reikia rūpintis visada, ir tą daryti gali ne vien gydytojai bei artimieji – palengvinti specialiųjų poreikių turinčių žmonių kasdienybę vis dažniau ryžtasi ir dizaineriai. Dizaino studijų absolventai papasakojo, kaip jų idėjos ir kūrybingumas gali pasitarnauti medicinai ir slaugai.

Kelis prietaisus specialiųjų poreikių turintiems senyvo amžiaus žmonėms sukūręs Vilniaus dailės akademijos dizaino studijų absolventas Danilas sako, kad komplekto atsiradimą paskatino asmeninė patirtis, kai prieš kelerius metus slaugė insultą patyrusią močiutę.

Su gydytojais konsultavęsis Danilas pagyvenusių žmonių slaugai, saugumui ir sveikatai sukūrė penkis prietaisus: miegamajame ar vonios kambaryje atsikelti padedančią lazdelę, kuri dėl vakuuminio pagrindo prisitvirtina prie grindų, nustumti maistą burnoje nežalojant dantenų padedantį šaukštą, reabilituoti sustingusias galūnes ir sumažinti nuospaudas skirtą ergoterapinį treniruoklį bei vaistų stiklinę, kurioje ir vandenį, ir skirtingų rūšių vaistus galima laikyti vienu metu – pavertus stiklinę, į burnos ertmę įkris tik numatytoji tabletė ar kapsulė, o kitos liks saugiai atskirtos specialiomis pertvarėlėmis.

Dar vienas svarbus Danilo kūrinys – komunikacinis žiedas.

„Komunikacijos žiedas yra skirtas žmonėms, kurie turi kalbos sutrikimą, pavyzdžiui, kai negali išsakyti savo poreikių. Komunikacijos žiedas yra kaip tarpininkas, kai reikia bendrauti su žmogumi, tai jis turi specialius mygtukus su simboliais, pavyzdžiui, maistas, vaistai, WC. Žmogui reikia tiesiog paspausti mygtuką, kad jis būtų suprastas ir išsikviestų pagalbą“, – paaiškino Danilas.

Išsamiau apie kitų dizaino studijų absolventų sukurtus prietaisus – Giedrės Baltrušytės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi