Naujienų srautas

Kultūra2018.07.21 23:47

Žurnalistai iš JAV renka medžiagą filmui apie M. Olkinaitę

Rokiškio rajone archeologai iš Jungtinių Valstijų ieško čia nužudytų žydų šeimų palaikų. Greta tyrėjų ir grupė žurnalistų iš Hartfordo universiteto dokumentuoja tyrinėjimus ir kaupia medžiagą būsimam filmui apie vieną Olkinų šeimos narę Matildą Olkinaitę – jauna poetę, nužudytą vos 20 metų.

Dviejų žydų šeimų Olkinų ir Jofių devyni nariai, pasak liudininkų, buvo sušaudyti Trako-Pempiškio miške, Rokiškio rajone, tačiau tiksli vieta nėra žinoma. Šeimos gyveno netoliese, Panemunėlyje, iš kur buvo vedamos į egzekucijos vietą.

Archeologai iš JAV, kartu su Lietuvos specialistais, savaitę vykdo neinvazinius tyrimus, ieško tikslios nužudymo vietos, tikisi atrasti jų palaikus. 

Greta tyrėjų, grupė žurnalistų iš Hartfordo universiteto dokumentuoja tyrinėjimus, kaupia medžiagą būsimam filmui apie Olkinų šeimos narę M. Olkinaitę – jauna poetę, nužudytą vos dvidešimties. Jos likimas sudomino amerikiečius, nes jie jau turėjo galimybę susipažinti su jos kūryba, Laimos Vincės dėka M. Olkinaitės poezija išversta į anglų kalbą.

„Ji buvo eilinė mergina, kuri tiesiog mėgino gyventi savo gyvenimą, turėjo ambicijų tapti didžia poete, o buvo nužudyta. Man svarbu tai atskleisti, mes vykome į Vilniaus universitetą, tikimės, kad iš pagarbos jai bus suteiktas atminties diplomas“, – kalbėjo Hartfordo universiteto Susan Cardillo.

M. Olkinaitės dienoraštį artimiausiu metu ketina išleisti Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas. Pasak Mindaugo Kvietkausko, dienoraštį išsaugojo Panemunėlio kunigas Juozapas Matulionis, slėpęs M. Olkinaitės tėvą, vėliau dienoraštis pateko į rankas sovietmečio disidentui Alfredui Andrijauskui, o šis dienoraštį perdavė Irenai Veisaitei. O ji dienoraštį patikėjo M. Kvietkauskui.

Pasak M. Kvietkausko, prie dienoraščio išleidimo idėjos prisidėjo Rokiškio režisierė Neringa Danienė, pernai pastačiusi spektaklį „Nutildytos mūzos“, paremtą M. Olkinaitės dienoraščiu, po spektaklių buvo renkamos lėšos, iki dabar jau suaukota tūkstantis eurų. Drauge su dienoraščiu bus išleistas ir išsaugotas M. Olkinaitės eilėraščių sąsiuvinis.

Plačiau apie tai – Margaritos Alper reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi