Kultūra

2015.09.08 13:45

A. Mickevičiaus biblioteka atsivers kitokia, nei įpratę jos lankytojai

Monika Petrulienė, LRT Televizijos laida „Panorama“, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vilniaus senamiestyje remontuojant Adomo Mickevičiaus biblioteką atrasta daug XIX-ojo amžiaus sieninės tapybos, kurią, baigus restauraciją, matys visi lankytojai. Buvusiuose grafų Tiškevičių rūmuose išliko ir koklinės krosnys.

Vilniaus senamiestyje remontuojant Adomo Mickevičiaus biblioteką atrasta daug XIX-ojo amžiaus sieninės tapybos, kurią, baigus restauraciją, matys visi lankytojai. Buvusiuose grafų Tiškevičių rūmuose išliko ir koklinės krosnys.

Beveik 5000 kvadratinių metrų ploto pastatai Vilniuje, Trakų gatvėje, restauruojami nuo 2007-ųjų. Iškelti visus gyventojus, kuriems po karo čia buvo suteikti butai, prireikė vos ne pusšimčio metų. Dabartiniai savininkai – Adomo Mickevičiaus biblioteka – bando atkurti senąjį rūmų veidą.

Pastatų kompleksas su didžiuliu kIiemu ir arklidėmis kažkada buvo vienas didžiausių Vilniaus viešbučių. Turtingi miesto svečiai nuomojosi puošnius butus, čia veikė kontoros, parduotuvės.

„Pastatai turi gana ilgą istoriją, pradžia datuojama XVII-o amžiaus antra pusė, kai atsirado minimos žinios apie šituos pastatus. Per tą ilgą laiką buvo daug rekonstrukcijų, įvairių perdarymų“, – pasakoja restauravimo įmonės „Senoji freska“ savininkas Šarūnas Juršėnas.

Gausią sienų puošybą restauruoja dvi specialistų grupės: vieni gaivina tapybą, kiti – gipso lipdinius. Labiausiai rūmai buvo išpuoštI XIX-ajame amžiuje, kai juos įsigijo grafaI Tiškevičiai. Kelios salės jau atvertos lankytojams, tačiau dar beveik pusė rūmų uždaryta. Planuojama, kad darbai čia bus baigti tik po ketverių metų.

„Man atrodo, kad čia vertinga polichromija, juolab kad Vilniuje yra ne tiek jau ir daug tos polichromijos, o čia yra išlikę dideli plotai, tai vertėtų atidengti, restauruoti“, – mano Š. Juršėnas.

Pasak restauratorių, pinigų visai sienų tapybai atkurti turbūt neužteks, todėl svarstoma, kuriose salėse palikti tik jos fragmentus. Pabaigus darbus, bibliotekos lankytojams bus atverti ir buvę slapti koridoriai, ir siauras praėjimas tarp buvusių dviejų namų, šiandien virtęs neįprastos formos koridoriumi. Rūmuose išliko ir jau baigiamos restauruoti 16 koklinių krosnių.

„Nuo 2007 metų mes įsisavinom per 10 mln. litų, bet dar apie 15 mln. reikėtų. Šiemet mums yra skirta 2 mln. litų. Tikiuosi, kad iki 2017 metų, didinant finansavimą, [restauracija] bus užbaigta“, – sako Vilniaus apskrities A. Mickevičiaus bibliotekos direktorius Petras Zurlys.

Po restauracijos vilniečiams bus atvertas ir Adomo Mickevičiaus bibliotekos kiemas. Į jį bus galima patekti pro arką Trakų gatvėje arba iš Vilniaus gatvės – Teatro, muzikos ir kino muziejaus kiemo. Dar viena atvira erdvė Vilniaus senamiestyje, kaip planuoja bibliotekos vadovai, bus skirta kultūros renginiams. Pasak direktoriaus, ir pati biblioteka po restauracijos bus kitokia, nei buvo iki šiol įpratę jos lankytojai. 

„Kada atsivers visos erdvės, tai žmonės galės pabūti, tiesiog pasėdėti, galų gale dirbti internetu, skaityti ar kavos išgerti. Tai bus patraukli, moderni, graži, šiuolaikiška, bet taip pat ir istoriškai nesugadinta biblioteka“, – teigia P. Zurlys.

Senoji skaitykla su veidrodžiu bus skirta bibliotekoje vykstantiems renginiams ir koncertams. Pirmame aukšte, kur restauruojami ir XVI-ojo amžiaus rūsiai, tikimasi įrengti knygų mainų sales, vaikų biblioteką ir kavinę. Atskiros erdvės bus skirtos studentams, interneto skaityklai. Į visas restauruotas rūmų patalpas bus galima įeiti, apžiūrėti.