Kultūra

2018.07.15 20:20

Berlyne svarstyta, koks brolių Mekų indėlis į nepriklausomą kino pasaulį

Denisas Kolomyckis, LRT.lt2018.07.15 20:20

Galerijoje „silent green c/o SAVVY Contemporary“ Berlyne atidaryta Jono Meko paroda, kurioje pristatytas brolių Jono ir Adolfo Mekų 1954 m. įkurtas „Film Culture“ leidinys, apžvelgdavęs naujausius avangardinio kino, visuomenės ir meno skirtis JAV ir už jos ribų.

Nuo 1955 m. iki 1996 m. leistas „Film Culture“ buvo unikali platforma kino kūrėjams, teorijų ir praktikos analizei, kuri pasižymėjo eklektiškais interviu, istoriniais straipsniais, manifestais, kino analizių, poezijos, fotografijų ir dokumentinių pranešimų apie nepriklausomą kiną rinkiniais.

Lietuvos Respublikos kultūros atašė Vokietijoje Rita Valiukonytė teigia, kad Jonas Mekas savo srityje yra labai žinoma asmenybė: „Be to, Jonas visuomet pamini savo kilmę – kad yra iš Lietuvos“.

Jono Meko vizualiųjų menų centro direktorius Gintaras Sodeika teigia, kad brolių Jono ir Adolfo Mekų paroda yra išskirtinis renginys Berlyne. Parodoje taip pat pristatoma Vilniaus miesto savivaldybės turimos kolekcijos dalis, kurią šiuo metu patikėjimo teisėmis valdo Jono Meko vardo vizualiųjų menų centras.

Parodos kuratorius Cristianas Hilleris seniai vystė idėją pristatyti Jono Meko kūrybą ir jo draugus. Tokios galimybės įgyvendinimas, anot jo, yra itin svarbus žingsnis.

Parodoje eksponuojama „Film Culture“ gamybos ir dizaino istorija, taip pat daugybė filmų bei dokumentacija iš skirtingų leidinio gyvavimo metų.

Tarp asmenybių, kurios prisidėjo prie leidinio gyvavimo ir kurios įamžintos parodoje: Shirley Clarke, Maya Deren, George`as Maciunas, Andy Warholas ir daugelis kitų.

Praėjus 20 metų nuo žurnalo pabaigos šia paroda stengiamasi atkreipti dėmesį į unikalų brolių Mekų indėlį į nepriklausomą kiną pasaulyje. Paraleliai vykusioje kino programoje pristatyti skirtingi avangardiniai ir nepriklausomi filmai, vyko konferencija bei kūrybinės dirbtuvės, kurių metu filmų kūrėjai, menininkai, kuratoriai ir mokslininkai iš viso pasaulio aptarė praeities ir dabartines „Film Culture“ sąvokas ir reikšmes.

Festivalio atidarymo švente tapo išskirtinis pasirodymas, kurį atliko legendinis grupės „Sonic Youth“ vokalistas Thurston Moore, o veiksmą tęsė 12 Jono Meko draugų grupės pasirodymas, lydimas vaizdų iš filmo „OUTTAKES FROM THE LIFE OF A HAPPY MAN“.

Festivalio proga Harun Farocki Institut pristatė iki šiol nepaskelbtą žurnalo „Filmkritik“ numerį, o „Spector Books“ – „Film Culture 80: The Legend of Barbara Rubin“ – naujai išleistą žurnalo numerį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.