Kultūra

2018.07.06 22:45

Penktadienį iškilmingai atidaryti pabaigti Valdovų rūmai

BNS2018.07.06 22:45

Penktadienio popietę Vilniuje vyksta Valdovų rūmų atkūrimo pabaigtuvių iškilmės.

„Atkurti Valdovų rūmai rodo, kad darbšti tauta gali įgyvendinti savo svajonę – sveikinu su šimtametės svajonės išsipildymu. Unikalus ir labai savitas muziejinis kompleksas, po vieno stogu telpa keturi muziejai“,– sakė atidarymo ceremonijoje kalbėjęs Valdovų rūmų direktorius Vydas Dolinskas.

Maždaug 15 metų trukusių statybų finišas švenčiamas parodų atidarymu ir operos „Elenos pagrobimas“ koncertiniu atlikimu.

Iš Vokietijos ir Italijos atkeliavusiomis parodomis „Saksonijos kurfiurstai – Lietuvos didieji kunigaikščiai“ ir „Florencija Renesanso ir Baroko laikais“ Valdovų rūmai siekia pristatyti Lietuvos istorinius, kultūrinius ryšius su užsienio valstybėmis. Taip pat penktadienį atidaroma nauja nuolatinė ekspozicija.

Italijos prezidento Sergio Mattarella sveikinime sakoma, kad šie meno kūriniai padeda džiaugtis tautų ryšiais.

Tuo metu opera „Elenos pagrobimas“ iškilmėms pasirinkta, nes tai – pirmoji Lietuvos istorijoje pastatyta opera. 1636 metais Vilniuje pirmą kartą skambėjusi opera buvo atkurta pagal išlikusi libretą.

Pirmoji Valdovų rūmų dalis lankytojams atverta 2013 metų liepą.

Pabaigta antroji Valdovų rūmų dalis kvies į viešą mokslinę biblioteką, pristatys Lietuvos valdovų lobyną, be kita ko, atkurtas prie rūmų, kaip manoma, veikęs karalienės Bonos Sforcos iniciatyva žaliavęs sodelis.

Penktadienį nuo 17 iki 21 val. Valdovų rūmų prieigose vyks atvira nemokama meninė studija „Vytis mūsų vėliavose ir aitvaruose“.

Nuo 18 val. iki vidurnakčio – Atkurtų valdovų rūmų staigmenos.

Iš viso Valdovų rūmų statyba kainavo per 100 mln. eurų.

Prieš 200 metų nugriauti Vilniaus žemutinės pilies Valdovų rūmai atkurti virš 1987 – 2001 metais atkastų rūmų liekanų. Tai Vilniaus pilių komplekso sudėtinė dalis – kunigaikščių rūmai, stovėję tarp Katedros ir Pilies kalno. Rūmai susideda iš keturių korpusų su uždaru kiemu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.