Kultūra

2018.07.06 09:47

Valdovų rūmuose – Dresdeno lobyno bei Florencijos tapybos meistrų ekspozicijos

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.07.06 09:47

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų muziejuje penktadienį bus atidarytos bene didžiausios Lietuvos istorijoje parodos. Muziejaus vadovai sako, kad didelei šventei pakaktų ir rūmų antrosios dalies atidarymo, tačiau lankytojai kviečiami ir į Dresdeno lobyno bei Florencijos tapybos meistrų ekspozicijas.

Deimantais nusagstytas Baltojo erelio ordinas, Lenkijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų karūnos, karūnavimo ceremonijos timpanai su Abiejų Tautų Respublikos herbais – tai Dresdeno lobyno ekspozicija, parengta iš aštuonių Dresdeno muziejų. Parodai atrinkti eksponatai, svarbūs Lietuvos istorijai. XVII ir XVIII a. sandūroje Saksonijos Vetinų dinastijos kurfiurstai Augustas Stiprusis ir Augustas III valdė ir Abiejų Tautų Respubliką.    

„Beveik apie kiekvieną eksponatą būtų galima pasakoti valandos istoriją, nes tai iš tikrųjų yra eksponatai su savo neatsieta istorija, dokumentuoti dažniausiai. Dresdeno atveju, nuo XIV–XV a., ypač XVIII a. Na, bet aišku, tokie simboliniai svarbiausi dalykai, kurie yra čia eksponuojami – tai karališkosios insignijos“, – sakė LDK Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas.

Ekspozicijoje – vienintelė išlikusi karūnavimo ceremoniale naudota Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vėliava. Į Vilnių atvežtas  ir auksu siuvinėtas Augusto Stipriojo kostiumas, kurio vieną skverną per mūšį nuplėšė švedų kariai.

Visa paroda vertinama keliomis dešimtimis mln. eurų. Daug eksponatų nerodyti ir Vokietijoje, restauruoti specialiai parodai Lietuvoje ir jau nuo kitų metų niekur nekeliaus, nes taps nuolatinės ekspozicijos dalimi Dresdene atkuriamuose rūmuose.

„Į Lietuvą atvežėme visą lobyną. Praktiškai atsivežėme visą Didžiojo kunigaikščio pilį, su sostu, oficialiais portretais, karūnomis, sukūrėme karūnacijos aplinką. Brangiausias čia, ko gero, XVIII a. Baltojo erelio ordinas su unikaliais rožiniais deimantais“, – pasakojo Dresdeno valstybinių meno rinkinių atsakingasis direktorius dr. Dirkas Syndramas.

Kartu su Dresdeno lobynu penktadienį Valdovų rūmuose atidaroma ir europinio paveldo paroda – Florencijos tapyba. Daugelio kūrinių autoriai susiję su Lietuva, nes jų paveikslų savo kolekcijose yra turėję Jogailaičių ir Vazų dinastijų valdovai.

Vienas labiausiai vertinamų darbų – Beato Andželiko kūrinys „Palaimintasis dominikonas“, vertinamas 2 mln. eurų. Tarp retų eksponatų – vienos iš nugriautų Florencijos koplyčių sieną puošusi freska, nuimta prieš sugriovimą. Daugelis eksponatų restauruoti specialiai parodai Vilniuje.