Kultūra

2018.07.01 16:35

Diskutuojama, ar skelbti LEU centrinius rūmus paveldu

BNS2018.07.01 16:35

Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) centriniai rūmai Vilniaus centre, dešiniajame Neries krante, turėtų būti saugomi kaip paveldas, mano šios aukštosios mokyklos buvusius studentus ir kitus bendruomenės narius vienijanti draugija.

Šią LEU alumnų draugijos idėją jau apsvarstė Kultūros paveldo departamento (KPD) pirmoji nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba. Tarybos pirmininkas Romas Pakalnis BNS sakė, kad kol kas tiriamos pastatų vertingosios savybės.

„Alumnai kalbėjo apie tris objektus, mes nusprendėme, kad du iš jų verti įrašymo į Kultūros vertybių registrą, bet jų dar neįrašėme. Mes per KPD davėme pavedimą Kultūros paveldo centrui, kad įvertintų centrinio pastato ir pastato, esančio Švitrigailos g. 5, vertingąsias savybes. Tas procesas dabar vyksta ir aš manau, kad mes liepos pabaigoje arba jau po atostogų rugsėjo mėnesį turėtume gauti vertinimą ir tada bus priimtas galutinis sprendimas“, – BNS pasakojo R. Pakalnis.

Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis teigia, kad LEU centriniai pastatai greičiausiai bus parduoti, o paveldosauginiai klausimai būtų naujų savininkų rūpestis.

R. Pakalnio nuomone, pastatų įrašymas į Kultūros vertybių registrą neturėtų riboti pastatų pardavimo ar kitokio perdavimo naujiems savininkams. Visgi kartus jis laikosi nuomonės, kad LEU centriniai rūmai turėtų ir toliau būti naudojami švietimo reikmėms.

„Mums truputį rūpi būsimo panaudojimo dalykai. Šiaip pastatas yra pritaikytas švietimo reikmėms, viduje yra vardinių pedagogikai nusipelniusių žmonių įvairių ženklų, pavyzdžiui Meilės Lukšienės auditorija. Tai ką, mes visą tai išmesime? Ko dar man toje teritorijoje labai būtų gaila – vienintelės Vilniuje oranžerijos. Ji gyvybinga su įvairiausių klimato zonų augalais. Reikėtų, kad atsirastų protingi pirkėjai. Negi ten paleisime buldozerį?“, – nuogąstavo R. Pakalnis.

Pasak A. Stonšaičio, labiausiai tikėtinas LEU pastatų likimas ilgesnėje perspektyvoje – pardavimas, bet bent kol kas dalis centrinių rūmų pastatų nebus atiduoti parduoti. Pavyzdžiui, anot jo, pagal dabartinę paskirtį kol kas turėtų toliau būti naudojama biblioteka, į kurią investuota Europos Sąjungos lėšų, sporto kompleksas, kuris galėtų būti bent laikinai nuomojamas per Kūno kultūros ir sporto departamentą.

Planų suteikti kompleksui apsaugą kancleris sakė nenorintis komentuoti, nes Vyriausybės kanceliarija oficialiai nėra gavusi informacijos apie šią iniciatyvą, tačiau, jo nuomone, tai gali paveikti investuotojų nuotaikas.

„Savaime tai pakeičia planus ne tiek mūsų, kiek galimo investuotojo, kadangi su tuo susiję atitinkami apribojimai pritaikymui, saugojimas. Patys suprantate, kad patraukliausia privatizuojant čia yra vieta“, – BNS sakė A. Stončaitis. 

Anot jo, sprendimai dėl rūmų panaudojimo turėtų būti priimti per mėnesį.

Pertvarkant Lietuvos aukštųjų mokyklų tinklą LEU yra jungiamas prie Vytauto Didžiojo universiteto (VDU). Pastarajam penkeriems metams atitenka ir dalis LEU patalpų, tačiau ne centriniai rūmai.

Po sujungimo šiuo metu sostinėje esantis LEU veiks kaip VDU Švietimo akademija Kaune. Tačiau LEU studentai, pradėję mokslus iki reorganizavimo, studijas turėtų baigti Vilniuje.

Kaip skelbė „Verslo žinios“, visas LEU turtas (apie 20 objektų) vertinamas maždaug 50 mln. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt