Kultūra

2018.06.29 16:17

100 Lietuvą garsinančių asmenybių – ant proginių pašto ženklų

Denisas Kolomyckis, LRT.lt2018.06.29 16:17

Pašto ženklų blokas, ant kurio pavaizduota 100 dabar gyvenančių, kuriančių ir Lietuvą garsinančių asmenybių, – unikalus ir išleidžiamas pirmą kartą, portalui LRT.lt sako Lietuvos pašto generalinė direktorė Asta Sungailienė. Arkivyskupas Gintaras Grušas, taip pat įamžintas ant pašto ženklo, teigia, kad tai – simbolis, atspindintis žmonių bendrystę.

Penktadienį Vilniaus centriniame pašte buvo pristatytas naujas šešių pašto ženklų blokas, skirtas Lietuvos valstybės 100-mečio minėjimui. Šiuose pašto ženkluose pirmą kartą pavaizduoti  užsienio lietuviai, savo darbais kuriantys globalią Lietuvą.

Pašto ženkluose įamžinti iškilūs lietuviai, tarp jų – avangardinio kino kūrėjas Jonas Mekas, rašytojas Tomas Venclova, olimpinė čempionė Rūta Meilutytė, dirigentė Mirga Gražinytė-Tyla, arkivyskupas Gintaras Grušas, rašytoja Rūta Šepetys ir kiti mokslo, meno, lietuvių bendruomenių užsienyje atstovai.

Idėja sukurti unikalų pašto ženklų bloką kilo iniciatyvos „Lietuva 4.000.000“ komandai, kuri kartu su Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija ir Lietuvos paštu šį projektą vykdė pastarąjį pusmetį. Kartu su naujuoju pašto ženklų bloku, skirtu įprasminti Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį, išleistas ir pirmosios dienos vokas. Penktadienį pašto korespondencija, apmokama naujuoju pašto ženklu, Vilniaus centriniame pašte antspauduojama pirmosios dienos datos spaudu. Pašto ženklų blokas „Pasaulio Lietuva“ sudarytas iš 6 pašto ženklų, kiekvieno jų nominalinė vertė – 1 euras.

„Norisi padėkoti visiems, kurie savo pastangomis davė pradžią šio projekto vystymui. Tai  lietuviai, išsibarstę po visus šešis kontinentus“, – dėkojo iniciatyvos „Lietuva 4.000.000“ vadovas Raimundas Daubaras. Projektas buvo vystomas ir skleidžiamas įvairiomis skaitmeninėmis technologijomis, norėta sukurti unikalų pašto ženklą, kuris turėtų išliekamąją vertę ir įprasmintų Lietuvos diasporos veiklą.

„Šiandien man didelė garbė  pristatyti unikalų, pirmą kartą Lietuvos istorijoje išleidžiamą tokį pašto ženklų bloką, ant kurio matome žmones,  šiandien esančius ir  tarp mūsų“, – kalbėjo Lietuvos pašto generalinė direktorė Asta Sungailienė.

Tai yra pirmieji pašto ženklai Lietuvoje, ant kurių pavaizduoti asmenys – šiuo metu gyvenančios ir kuriančios asmenybės. „Pašto ženklas, kaip simbolis,  įprasminantis gyvus žmonių ryšius, jungia skirtingus kontinentus ir atspindi ne tik pašto sistemą, bet ir pačią bendrystę“, – teigė arkivyskupas G. Grušas.

Viso pasaulio lietuviai yra kviečiami susitelkti, jungtis prie jubiliejinės šimtmečio Dainų šventės ir „Tautiškos giesmės“ giedojimo liepos 6-ąją.

Likus savaitei iki liepos 6-osios, kai lietuviai visame pasaulyje susijungs giedodami „Tautišką giesmę“, iniciatyvos organizatoriai skelbia, kad himnui pakviesta bent 704 tūkst. lietuvių iš viso pasaulio. Taip pat nuo penktadienio startavo atbulinis laikmatis, kuris skaičiuoja likusį laiką iki akimirkos, kai pasaulyje nuskambės Lietuvos himnas.

Lietuvius pasaulyje kartu giedoti „Tautišką giesmę“ jau pakvietė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, JAV aktorė Rūta Lee, Niujorke reziduojantis menininkas Ray Bartkus, savo bičiulius lietuvius užsienyje per socialinius tinklus kvietė muzikantas ir visuomenės veikėjas Jurgis Didžiulis, „radistas“ Jonas Nainys, lenktynininkas Benediktas Vanagas ir daug kitų.

„Šiemet himną liepos 6-ąją giedosime tą pačią akimirką visame pasaulyje – 21 val. Lietuvos laiku. Tai taps unikaliu pasauliniu įvykiu ir rimta paraiška į vieningiausios tautos titulą. Tegul pasaulis sužino apie Lietuvą, kuri didelė, kuri – visame pasaulyje ir kurią pirmiausia vienija stiprus ryšys tarp jos žmonių, o ne geografija“, – kalbėjo organizatoriai.

Iniciatyvos siekis pasiekti 4 mln. lietuvių visame pasaulyje, kaip sako organizatoriai, yra realus. „Savo asmeniniais kvietimais, skambučiais, laiškais pakvietę bent po vieną užsienyje gyvenantį lietuvį tikrai surinksime globalią Lietuvą“, – skatino organizatoriai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.