Kultūra

2018.06.30 12:02

A. Vilčinskas: šimtmečio Dainų dienoje Kaune lauks siurprizai

Dalia Smagurauskaitė, LRT.lt2018.06.30 12:02

Euforija, vienybės jausmas, pasididžiavimas – taip apie Dainų dieną Kaune atsiliepia jos organizatoriai. „Reginys bus tikrai įspūdingas, Lietuvos šimtmetis bus perteiktas ir daina, ir vaizdu“, – portalui LRT.lt sako Kauno miesto savivaldybės Meno skyriaus vadovas Albinas Vilčinskas.

Šimtmetis ne tik dainose, bet ir vaizduose

Kauno miesto savivaldybės Meno skyriaus vadovas Albinas Vilčinskas neabejoja, kad Dainų diena yra vienas gražiausių renginių Kaune. Savo laisvalaikį dainai ir šokiui skiria tiek mėgėjai, tiek profesionalai, tad Dainų diena yra jų keturių metų darbo rezultatas, savotiškas atskaitos taškas, galimybė kartu dainuoti ir būti išgirstiems susirinkusių miestiečių ir svečių. „Tokia galinga euforija, vienybės ir bendrumo jausmas apima tik Dainų šventėje, kai dainuoja visi. Panašų renginį sunkiai ir surastume, todėl smagu, kad Dainų šventė prasideda būtent Kaune, šventės gimtajame mieste. Čia startuojame ir uždegame simbolinę ugnį“, – džiaugiasi A. Vilčinskas.

Paklaustas apie pasiruošimo šventei darbus A. Vilčinskas nusijuokia, kad pasiruošimas jai dar tikrai nebaigtas – šią savaitę tiek choristai, tiek šokėjai repetuoja kasdien, chorvedžiai derina paskutines detales ir akordus.

Ko turėtų tikėtis kauniečiai ir miesto svečiai? „Scenografija tikrai bus siurprizas ir naujovė. Reginys bus įspūdingas, didžiuliuose ekranuose stengsimės atskleisti Kauno istoriją valstybės šimtmečio kontekste – rodysime pastarojo šimtmečio istorinius įvykius, objektus, pastatus. Šimtmetis bus perteiktas ir daina, ir vaizdu, – žada  A. Vilčinskas. – Esame vieninga ir labai daininga tauta, susitelkę galime labai daug. Ne sau, bet savo kraštui, savo žmonėms ir ateičiai.“

Savivaldybės atstovas ragina kauniečius ir miesto svečius Dainų šventę pradėti geros nuotaikos, ateiti kartu su draugais, kaimynais, šeimos nariais. Taip pat pataria nebijoti vėsesnio oro, o į šventę atvykti šiek tiek anksčiau, kad nesusiformuotų spūstys ir visi laiku rastų patogią vietą prisėsti.

Skambiai, plačiai, galingai

Dainų dienos Kaune meno vadovė Danguolė Beinarytė neslepia, kad šventės dalyviai jau dabar kupini entuziazmo, tikisi gero oro ir pakilių emocijų. Paklausta apie šventės programą ir naujoves, ji sako, kad apie Dainų dieną Kaune ir kokį formatą jai suteikti buvo svarstyta ilgai, net galvota organizuoti atskirą renginį po Dainų šventės.

„Kad ir kaip bebūtų, Kaunas yra Dainų šventės lopšys, todėl galiausiai buvo nuspęsta, kad pirmosios dainos skambės būtent čia. Labai smagu, kad iš Lietuvos suvažiuos patys stipriausi chorai ir šokėjų kolektyvai. Jie papuoš mūsų šventę. Šventė bus tikrai kitokia: Vilniuje atskiros sritys turės savo dienas, o Kaune mes apjungsime šokių kolektyvus ir chorinę muziką. Žinoma, ir programa šiek tiek skirsis nuo tos, kuri bus Vilniuje. Atrinkome tokius kūrinius, kurie, mūsų manymu, yra šviežiausi, negirdėti praėjusiose Dainų šventėse“, – sako D. Beinarytė.

„Mūsų šventės Kaune šūkis yra Maironio tekstas, skirtas Dainų šventei. Skambiai, plačiai, galingai – šie žodžiai mus vienija, todėl norime, kad Maironio mintis nuskambėtų plačiai“, – kūrėjų komandą įkvėpusius žodžius cituoja Dainų dienos Kaune meno vadovė.

Bendrai plakančios širdys

Nuo 2007 metų gyvuojančio mišraus choro „Saluto“ vadovė Ramutė Štreimikytė taip pat ruošiasi Dainų dienai Kaune. „Ruošiamės intensyviai, repertuaras numatytas remiantis tradicijomis, bet bus ir naujų kūrinių, naujienų žiūrovai tikrai išgirs“, – patvirtino ji. Paklausta, kaip Dainų dienoje Kaune atsispindės Lietuvos šimtmetis, choro vadovė pirmiausia mini sceninį vaizdą – visi dainininkai bus pasipuošę trispalvėmis. Dainų repertuaras parinktas taip, kad jame netrūktų kūrinių apie meilę Lietuvai ir patriotizmą.

Anot jos, šimtmetis labiau nei paprastai suvienijo Dainų šventės dalyvius. „Šiais metais dalyviai tikrai labai suinteresuoti – repeticijų lankomumas labai geras, repetuoja tiek vaikai, tiek suaugusių chorai, tiek senjorai. Visi dirba labai noriai, jaučia jaudulį ir pakylėjimą. O štai užsienio lietuviams, manyčiau, tai yra dar didesnė šventė negu mums. Tenka su kai kuriais susirašinėti, jie labai entuziastingi, labai laukia Dainų dienos, susitikimo su tautiečiais ir bendro pasirodymo. Tikrai, jiems tai reiškia dar daugiau, nei mums“.

Kauno mišraus choro vadovei R. Štreimikytei Dainų diena Kaune kelia didžiulį pasididžiavimo jausmą: „Kaunas yra miestas, nuo kurio prasidėjo Dainų šventės tradicija. Todėl mes žygiuosime aukštai iškeltomis galvomis.“

Paklausta, kokią žinią stengsis perteikti Dainų dienos žiūrovams, susirinksiantiems Dainų slėnyje, R. Štreimikytė atsakė: „Dainuokime, vienykimės, susikibkime už rankų, pajuskime bendrumą. Taip, kaip buvo Sąjūdžio laikais. Manau, kad vienijantis Dainų šventės akcentas – kai žmonės pajunta bendrą širdžių plakimą. Tai labai ryškus išgyvenimas, visi labai to laukiame.“

Dvidešimtąjį kartą rengiama Dainų šventė tradiciškai prasidės Dainų diena Kaune, kuriame prieš beveik šimtmetį pirmą kartą ji ir buvo surengta. Kaune šventė truks visą šeštadienį, o Dainų dienos kulminacija lauks vakare Dainų slėnyje. Čia pasirodymą surengs maždaug 70 chorų ir 20 šokėjų ansamblių – iš viso apie 1,5 tūkst. dalyvių iš Lietuvos ir užsienio šalių. Nemokamame renginyje laukiama apie 10 tūkst. žiūrovų.

Skelbiama, kad programoje dalyvaus Kauno miesto ir Kauno rajono studentų ir senjorų liaudiškų šokių grupės, pučiamųjų instrumentų orkestras „Ąžuolynas“, jungtinis liaudies instrumentų orkestras, solistai Linas Adomaitis, Rasa Serra, Marius Polikaitis (Čikaga), Gabrielė Bielskytė, multiinstrumentalistas Saulius Petreikis.

Dainų dieną iš Kauno Dainų slėnio kviečiame stebėti per LRT KULTŪRĄ ir portale LRT.lt nuo 19 val.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.