Kultūra

2018.05.22 10:49

Koncertai Lietuvoje sujungs tris aukščiausio lygio Afrikos muzikantus

LRT.lt2018.05.22 10:49

Gegužės 29 ir 30 d. Vilniuje ir Kaune koncertuos projektas „3MA“, sujungiantis tris aukščiausio lygio Afrikos muzikantus: koros meistrą Ballake Sissoko (Malis), oud virtuozą Driss El Maloumi (Marokas) ir valiha atlikėją Rajery (Madagaskaras), rašoma pranešime spaudai.

Šviesus ir lengvas „3MA“ – tai muzikos genijų iš geografiškai ir kultūriškai labai skirtingų Afrikos regionų susitikimas, parodantis, kas yra aistra muzikai, atskleista abipusio kūrėjų įsiklausymo bei gražios draugystės. 2006 m. susitikę ir 2008 m. išleidę pirmąjį albumą muzikantai taip paprastai išsiskirti nebegalėjo – jų instrumentais kuriami stebuklingi virpuliukai rezonuoja iki šiandienos, o naujausias „3MA“ albumas pavadinimu „Anarouz“ 2018 m. sausio mėn. atsidūrė pirmojoje „Transglobal World Music Chart“ vietoje.

Pirmojo „3MA“ nario Ballake Sissoko pirštais skambanti šimtmečių tradicijas menanti griot šeimos muzika atlikėjui taip pat buvo metusi iššūkį. Jam teko paslapčia mokytis groti kora, nes tėvas nenorėjo, kad Ballake taptų muzikantu. Tačiau svajonė galiausiai nugalėjo ir jis pradėjo nebesislapstydamas praktikuotis pas tradicinius griot meistrus. 1997 m. kartu su garsiu savo pusbroliu Toumani Diabate įrašė „New Ancient Strings“, nurodantį į vieną pirmųjų koros muzikos albumų „Ancient Strings“, kurį prieš 30 metų išleido jų abiejų tėvai.

Tolesnis atlikėjo kelias vedė į pasirodymus su „Instrumental Ensemble of Mali“, beribis kūrybiškumas paskatino bendradarbiauti su italų pianistu Ludovico Einaudi, Irano perkusininku Keyvanu Chemirani, Kretos lyros atlikėju Ross Daly, violončelininku Vincent Segal bei prisijungti prie „Cezario“ apdovanojimą pelniusio 2015 m. filmo „Timbuktu“ garso takelio.

Organizatorių nuotr.

Antrasis „3MA“ narys Rajery stebina egzotiška muzika iš Madagaskaro virtuoziškai grodamas tradiciniu instrumentu valiha (bambukinės vamzdinės kanklės). Dar labiau netikėta, kad nepaprastus gebėjimus jis išsiugdė nepaisant to, kad vaikystėje jam amputavo dešinės rankos pirštus. Svajonė groti buvo didesnė už jo negalią – dabar Rajery išdidžiai dalinasi savo 37 m. patirtimi, 35 m. rengia gyvus pasirodymus, o jo tarptautinė karjera skaičiuoja jau 25 m. Kūrėjas įveikė savo negalią, pasiekdamas visiškai sklandų valiha muzikos atlikimą ir tapdamas jo virtuozu.

Rajery 2002 m. „RFI World Music Award“ apdovanojimuose buvo pripažintas geriausiu pagrindiniu atlikėju. Jis dažnai rengia turus Europoje, visiškai neapleisdamas daugybės veiklų gimtinėje, kurioje organizuoja Madagaskaro muzikos festivalį, yra įsitraukęs į švietimo veiklas, muzikos terapiją ir miškų atželdinimą.

Trečiasis „3MA“ narys, Vakarų ir arabų klasikinės muzikos išsilavinimą turintis berberų kilmės atlikėjas, Drisas El Maloumi yra gerbiamas už plačią kultūrinę patirtį, beribį meistriškumą ir  smalsumą. Tai padėjo gimti bendrai kūrybai su džiazo trimito atlikėju Paolo Fresu ir indų slide gitaristu Debashish Battacharya. Pastaruosius 20 metų jis – vienas pagrindinių „Hesperion XX“ ansamblio atlikėjų, yra Agadiro muzikos konservatorijos direktorius bei sėkmingai tęsia solo karjerą.

„3MA“ – tai ramus, paprastas ir intymus dialogas, kurio tikslas ne padaryti kuo didesnį įspūdį, o atrasti ryšį vienas su kitu ir klausytoju. Koros, oud ir valiha skambesys darniai kuria vieną bendrą kalbą, tiek įkūnydamas tris skirtingas tradicijas, tiek perduodamas bendrą „3MA“ žinutę, nukreiptą prieš smurtą. Minkštos bei raminančios harmonijos, gyvybinė energija ir universalus poetiškumas maloniai apgaubia klausytojus, nuostabūs trijų skirtingų styginių garsai viešpatauja ausdami savo magiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.