Kultūra

2018.05.21 23:44

Lietuvoje viešėjo dažnių moduliacijos sintezės išradėjas J. Chowningas

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.05.21 23:44

Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje viešėjo amerikiečių kompozitorius Johnas Chowningas, vadinamas sintezatorių tėvu.

Stanfordo universiteto profesorius, kompozitorius J. Chowningas Lietuvoje viešėjo pirmą kartą.

1967 m. jis išrado dažnių moduliacijos sintezės algoritmus muzikai. Šis reikšmingas atradimas suteikė galimybę sukurti sintezatorius, kurie būtų prieinami platesniems muzikos kūrėjų ir atlikėjų sluoksniams. Tai paskatino ne tik eksperimentinės muzikos plėtotę, bet padarė įtaką ir populiariajai muzikai.

„Tuo metu domėjausi kompiuterine muzika, nes ji suteikia galimybę bet kokios patirties kompozitoriui sukurti sudėtingus techninius dalykus tik programuojant. Pirmasis mane dominęs dalykas buvo erdvės pajautimas – pabandyti laisvai praskristi erdve, kaip paukščiui. Aš ieškojau sau reikalingo garso, kuris turėtų vidinę dinamiką, eksperimentavau su vibrato“, – pasakojo J. Chowningas.

Praėjus daugiau nei dešimtmečiui, jo išradimo patentą įsigijo „Yamaha“ ir išleido sintezatorių „Yamaha DX7“, kuris tapo 1980 m. skambesio ikona.

„Kai išradau dažnių moduliacijos sintezę, tai buvo labai svarbus momentas, nes tuo metu, 1967 m., sunku buvo išgauti sudėtinius garsus, be to ir labai brangu“, – sakė J. Chowningas.

Į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją kompozitorių pakvietė, šios akademijos dėstytojas, taip pat kompozitorius Jonas Jurkūnas. Jo teigimu, tai yra neabejotinai didžiausia akademinės garso sintezės ir kūrybos srities žvaigždė, kada nors viešėjusi Lietuvoje.

„Čia yra tokia figūra, kuri atrado kažką akademinėje muzikoje ir kompiuterinės muzikos raidai davė pakankamai daug. Tai yra vienas iš panteono mokslininkų, kompozitorių. Šitos inovacijos įtakojo ir populiariąją muziką“, – kalbėjo kompozitorius, LMTA dėstytojas dr. Jonas Jurkūnas.

Vilniuje, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Juliaus Juzeliūno erdvinio garso sferoje – vienintelėje Lietuvoje tokio tipo erdviniam garsui pritaikytoje studijoje, J. Chowningas su žmona, dainininke Maureena Chowning surengė koncertą, kuriame skambėjo jo kūriniai, sukurti naudojant jo išradimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.