Kultūra

2018.05.20 11:41

Pagrindinį Kanų festivalio apdovanojimą pelnė japonų filmas

BNS2018.05.20 11:41

Japonų režisieriaus veterano Hirokazu Kore-edos širdį veriantis filmas „Shoplifters“ šeštadienį pelnė pagrindinį 71-ojo Kanų kino festivalio apdovanojimą „Auksinę palmės šakelę“.

„Shoplifters“ nuo pat pradžių buvo šiemetinio festivalio favoritas. Filmas pasakoja apie porą, išgelbstinčią du apleistus vaikus ir pirmą kartą jų gyvenime parodančią jiems meilę, nors ir rengia juos vagių gyvenimui.

Spike`as Lee atsiėmė antrąjį pagal svarbą Didįjį prizą už „BlacKkKlansman“, pasakojantį apie juodaodį policininką, sugebėjusį infiltruotis į baltųjų viršenybės šalininkų Kukluksklano grupuotę. Tai rasizmą kritikuojantis filmas, tikrus 8-ojo dešimtmečio įvykius aiškiai susiejantis su Donaldo Trumpo eros baltųjų nacionalizmu.

Libaniečių aktorė ir režisierė Nadine Labaki, viena iš trijų konkursinėje programoje dalyvavusių režisierių moterų, pelnė trečią pagal svarbą Žiuri prizą už juostą „Capernaum“ apie pačius skurdžiausius Beiruto gyventojus, kurioje nusifilmavo 13-metis sirų pabėgėlių berniukas.

Samal Yeslyamova iš Kazachstano buvo pripažinta geriausia aktore už jaunos bedarbės imigrantės, Maskvoje paliekančios savo kūdikį, vaidmenį Sergey Dvortsevoy filme „Ayka“.

Lenkų kino kūrėjas Pawelas Pawlikowskis atsiėmė geriausio režisieriaus prizą už tragišką meilės istoriją geležinės uždangos fone „Šaltasis karas“ (Zimna wojna).

P. Pawlikowski, kuris 2015 metais už filmą „Ida“ gavo filmo užsienio kalba „Oskarą“, sukėlė skandalą savo tėvynėje, kai Kanuose naujienų agentūrai AFP pasakė, kad jo filmą nacionalistų vyriausybė įtraukė į „juoduosius“ sąrašus. Varšuva jo pareiškimą paneigė.

Režisierius sakė, kad gautas apdovanojimas yra „reta gera naujiena“ jo šaliai.

Pasaką priminė italo Marcello Fonte pergalė: jis buvo pripažintas geriausiu aktoriumi už mažo, tylaus ilgainiui kantrybės netekusio žmogelio vaidmenį Matteo Garrone filme „Dogman“. Kol buvo „atrastas“, M. Fonte dirbo prižiūrėtoju. 

Geriausio scenarijaus apdovanojimu buvo pagerbti Irano režisieriaus Jafaro Panahi, kuriam Teheranas neleido atvykti į festivalį, „Trys veidai“ (Se rokh) ir italų režisierės Alice Rohrwacher  „Laimingas kaip Lazaras“ (Lazzaro Felice).

„Auksinės kameros“ apdovanojimas, skiriamas už geriausią pirmą filmą, atiteko belgų dramai apie translytę baleriną „Girl“. Anksčiau ši juosta gavo neoficialų prizą „Queer Palm“, skiriamą filmams LGBT tema, ir geriausio aktoriaus apdovanojimą Victorui Polsteriui ne pagrindinėje festivalio programoje „Un Certain Regard“.

Prancūzų ir šveicarų legenda Jeanas-Lucas Godard`as taip pat gavo specialų prizą už „Vaizdų knygą“ (Le Livre d`image) apie svarbius mūsų laikų klausimus: karą, migraciją ir planetos išlikimą.

Įsimintinos akimirkos 

Tačiau labiausiai įsiminusi vakaro akimirka buvo italų aktorės Asios Argento, kuri teigia, kad 1997 metais Kanų kino festivalyje ją išžagino H. Weinsteinas, kalba su pažadu kovoti už teisingumą kitoms aukoms.

„Šis festivalis buvo jo medžioklės plotas“, – sakė A. Argento, kuri tvirtina, kad buvo 21 metų, kai H. Weinsteinas užpuolė ją savo viešbučio kambaryje.

„Net šįvakar tarp jūsų sėdi tokių, kuriuos vis dar reikia patraukti atsakomybėn už elgesį su moterimis. Mes žinome, kas jūs, ir nebeleisime jums išsisukti“, – pasakė aktorė ir sulaukė auditorijos pritarimo šūksnių.

Minutės prieš tai, kai A. Argento užlipo ant scenos, Paryžiaus policija pranešė pradėjusi kriminalinį tyrimą prieš vieną garsiausių prancūzų režisierių, „Penktojo elemento“ (Le Cinquieme Element) kūrėją Lucą Bessoną, įtariamą vienos aktorės išžaginimu.

Šiemetinis festivalis įsimins ir dėl kitų su moterų padėtimi susijusių akimirkų.

Holivudo žvaigždės, tarp jų vertinimo komisijos pirmininkė Cate Blanchett, Kristen Stewart, Helen Mirren ir Salma Hayek, režisierės Ava DuVernay ir Patty Jenkins prisidėjo prie protesto ant raudonojo kilimo, kurio metu reikalavo lygių galimybių moterims ir „saugios darbo vietos“.

Po dviejų dienų festivalio organizatoriai pasirašė pažadą iki 2020 metų labiau atsižvelgti į įvairovę sudarant programas.

Nors bilietai į danų režisieriaus Larso von Triero juostos apie maniaką žudiką „The House That Jack Built“ premjerą buvo tarp geidžiamiausių, žiūrovai būriais ėjo iš filmo, kurį vadino mizoginiška smurto orgija.

Abi filmo žvaigždės moterys, Uma Thurman ir Riley Keough, nepasirodė ant raudonojo kilimo, kur K. Stewart kitą vakarą surengė savo pačios protestą ir nusispyrusi aukštakulnius Kanų festivalio laiptais lipo basa.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.