Naujienų srautas

Kultūra2018.05.23 07:44

Pirmoji „Misija – Pasaulio Lietuva“ savaitė: nuo alternatyvių koncertų iki baltų religijos paslapčių

LRT.lt 2018.05.23 07:44

Pirmoji projekto „Misija – Pasaulio Lietuva. Sujunkime Lietuvą!“ savaitė prabėgo nepastebimai. Per ją šiai kelionei susibūrusi kūrybinė komanda spėjo geriau vieni kitus pažinti, priprasti prie didelio filmavimų tempo, tačiau svarbiausia, kad jau įvyko daugybė nepamirštamų pažinčių su Centrinėje Europoje gyvenančiais lietuviais.

„Be galo nustebino nuoširdi Punsko lietuvių bendruomenė, kurios nariai tapatina save su senąja baltų religija. Čia išgirdome istoriją apie senuką, netoli Punsko atkūrinėjantį baltų gyvenvietę“, – žygio įspūdžiais intriguoja komandos narys Zigmas Pakštaitis.

A. Mamontovo koncertuose – vienybės jausmas

Kiekviena „Misija – Pasaulio Lietuva. Sujunkime Lietuvą!“ diena pralekia šviesos greičiu, kūrybinė grupė darbuojasi iš peties, kad surinktų ryškiausius kelionės įspūdžius, rašoma pranešime spaudai. Kaip sako vyr. prodiuserio asistentas Z. Pakštaitis, Berlyne ir Hamburge laikas tiesiog bėgte prabėgo. Vokietijos sostinė ekipažui paliko neišdildomą įspūdį. Tai – atviras, draugiškas ir įdomus miestas, stebinantis puikia savo architektūra, kontrastingais rajonais, kuriuose gyvena menininkai ir labai solidūs žmonės. Jis įsiminė ir dėl aktyvios lietuvių bendruomenės.

„Su pirmininku Petru Breimeliu susisiekėme prieš pat įvažiuodami į miestą ir jam pavyko mūsų apsilankymą suplanuoti vienu piršto spragtelėjimu. Pabuvojome įdomiose Berlyno vietovėse, jose atradome puikių pašnekovų, paaiškėjo, kad šio miesto lietuviai itin iniciatyvūs. Štai viena mergina organizuoja kino festivalius. Ji stipriai jaučia lietuvišką identitetą, gimtosios šalies kino produkciją pristato tarptautiniuose ekranuose. Kita vertus, dirba globaliu mastu ir yra tikra pasaulio lietuvė“, – pasakoja Z. Pakštaitis.

Berlyne įvyko ir būsimo dokumentinio serialo vedėjo A. Mamontovo koncertas. Kaip pasakoja jo klausiusieji, garsaus atlikėjo energija suvienijo įvairiausius žmones: nuo šešiasdešimtmečių, kurie be kaklaraiščio neišeina iš namų, iki alternatyvios kultūros atstovų – salė buvo pilnutėlė žmonių. Beje, „Panke“ – klubas, kuriame grojo A. Mamontovas, taip pat savitas – čia susiburia netradicinės kultūros atstovai. Išskirtinę vietą Berlyne įkūrė lietuvių pora.

Punske – baltų religijos dvelksmas

Dauguma keliautojų patvirtintų, kad įveikti šimtus kilometrų riedant Lenkijos keliais – nemenkas iššūkis. Tačiau ilgos kelionės metu „Misija – Pasaulio Lietuva. Sujunkime Lietuvą!“ ekipažas turėjo laiko pastebėti malonius šios šalies netikėtumus.

„Keliauji siaurais keleliais ir, štai, pakyli ant kalno, prieš akis atsiveria vaizdas į ežerus. Kitas Lenkijos bruožas – čia gyvena draugiški ir nuoširdūs žmonės. Tuo įsitikinome pabendravę su Punsko lietuvių bendruomene“, – pasakoja Z. Pakštaitis.

Dokumentinio serialo kūrėjams įspūdį paliko faktas, kad šio miesto lietuviai save tapatina su senovės baltų religija. Lietuvybė Punsko krašto gyventojams pirmiausiai asocijuojasi su archajiška kalba, muzika ir šokiais. Na, o kiek toliau už miesto gyvena garbaus amžiaus vyriškis, atkūrinėjantis baltų gyvenvietę.

Organizatorių nuotr.

„Eurovizijos“ vakarėlis Hamburge

„Siekiame, kad mūsų susitikimai su pasaulio lietuviais būtų šilti ir paprasti. Būtent toks buvo pasimatymas su Hamburge gyvenančiais lietuviais. Tautiečiai mus priėmė veganiškame restorane, kurį įkūrė lietuvė, vakarieniavome ir žiūrėjome „Euroviziją“, palaikėme Ievą Zasimauskaitę“, – pamena Z. Pakštaitis.

Paklausti, ar lankydami pasaulio lietuvių bendruomenes jaučiasi kaip namie, TV žygio komandos nariai atsako, kad jausmas dvejopas. Svetur įsikūrę tautiečiai perima vietos, tapusios antraisiais namais, savybes. Komanda stengiasi jas pastebėti, įžvelgti, kokiomis spalvomis prisipildo žmonių gyvenimai. Žinoma, išlikę daugybė dalykų, dėl kurių po pasaulį keliaujantis ekipažas jaučiasi tarsi lankydamas šeimos narius. Pavyzdžiui, visur susiduriama su lietuvių vaišingumu ir svetingumu.

„Vienas smagiausių dalykų lankant pasaulio lietuvius – kam nors paskambinti ir lietuvių kalba ištarti „labas“. Žmonės nudžiunga, ima klausinėti, kaip mums sekasi, iškart kyla teigiamos emocijos“, – įspūdžiais dalijasi Z. Pakštaitis.

Komanda jaučia pasaulio lietuvių palaikymą ir susidomėjimą dokumentikos kūryba, juos pasiekia ir vis nauji bendruomenių laiškai iš įvairiausių pasaulio vietovių nuo Londono iki Australijos. Tačiau šįkart „Misija – Pasaulio Lietuva. Sujunkime Lietuvą!“ lanko Centrinę Europą ir artimiausiu metu jau laukia susitikimai su Briuselio, Štutgarto, Hiutenfeldo, Vienos, Liubeko ir Kopenhagos lietuviais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi