Kultūra

2018.05.11 15:19

Lietuvoje prasideda muzikinis „Hanzos kelias“ po Europą

LRT.lt2018.05.11 15:19

Koncertais gegužės 16 d. 19 val. Vilniaus Bernardinų bažnyčioje ir gegužės 18 d. 19 val. Kauno arkikatedroje bazilikoje prasideda tarptautinis muzikos ir edukacijos projektas „Hanzos kelias: muzikinė kelionė po bendrą praeitį“, kurį šiemet šešiose Europos šalyse įgyvendins senosios muzikos ansambliai „Canto Fiorito“ (Lietuva) ir „Musica Antiqua Salzburg“ (Austrija), bendradarbiaudami su muzikos produkcijos kompanija „ERP“ (Estija). Tai Europos Komisijos programų „Kūrybiška Europa“ ir „2018-ieji – Europos kultūros paveldo metai“ projektas, teigiama pranešime spaudai.  

„Hanzos kelias“ – tai muzikinė kelionė laiku ir erdve. Projekto meno vadovo Rodrigo Calveyros parengtoje koncertinėje programoje pristatomi XVI–XVII a. kompozitoriai iš Hanzos šalių nuo Anglijos iki Baltijos kraštų. Programą sudaro renesanso polifoninės muzikos perlai, sukurti tokių meistrų kaip Williamas Byrdas, Thomas Tallis, Orlando di Lasso ar Janas Pieterszoonas Sweelinckas, iškilūs baroko seconda prattica muzikos pavyzdžiai, tokie kaip Heinricho Schützo, Bartłomiejaus Pękielio bei Tarquinio Merulos kūriniai, nepamirštant ir Venecijos polichoralinės tradicijos Hieronymo Praetoriuso ar Giovanni Battista Cocciolos kūryboje. Penkis ansamblio „Canto Fiorito“ dainininkų balsus koncertuose lydės „Musica Antiqua Salzburg“ istoriniai pučiamieji instrumentai ir vargonų basso continuo. Koncertai Lietuvoje nemokami.

Hanzos sąjunga buvo Šiaurės Vokietijos, Prūsijos ir Livonijos miestų prekybinė bei politinė sąjunga. Nuo 1300 iki 1700 m. Hanzos sąjungos jūrinė prekyba vyko Šiaurės ir Baltijos jūromis nuo Londono iki Talino – tai sudarė puikias sąlygas komerciniams ir kultūriniams mainams tarp daugybės Europos šalių, įskaitant ir Lietuvą. Pasitelkiant plačiai žinomą istorinį Hanzos sąjungos fenomeną, šiuo projektu siekiama paskatinti šiuolaikinės visuomenės domėjimąsi senąja Europos kultūra, plėsti senosios muzikos klausytojų auditoriją, ypatingą dėmesį skiriant vaikams ir jaunimui.

Koncertų metu bus rodoma vaizdo projekcija su XVI–XVII a. istoriniais Hanzos miestų vaizdais ir vaikų bei jaunimo meno kūriniais, sukurtais remiantis istoriniais šaltiniais. Vaikų piešiniai atrinkti konkurso būdu, geriausi autoriai bus apdovanojami prizais ir pristatomi publikai koncertų metu.

Planuojamos ir kitos edukacinės ir auditorijos įtraukimo veiklos – interaktyvios prezentacijos vaikams apie Hanzos sąjungą mokyklose; senosios muzikos meistriškumo kursai studentams bei atviros repeticijos muzikos mokiniams ir jų mokytojams; tiesioginė koncertų garso transliacija per specialią programėlę išmaniesiems telefonams „ERP Live“ ir ansamblių „flash-mob“ pasirodymai viešosiose miestų erdvėse.

Kiti „Hanzos kelio“ koncertai ir edukacinės veiklos numatytos birželio 21 d. Rostoke, 38-osiose tarptautinėse Hanzos dienose; liepos 13 d. Tartu, festivalyje „Glasperlenspiel“; lapkričio 4 d. Braitone, Tarptautiniame senosios muzikos festivalyje; lapkričio 25 d. Rygoje, J. S. Bacho kamerinės muzikos festivalyje ir lapkričio 28 d. Vienoje, Tarptautiniame muzikos festivalyje „Jeneusse“.