Naujienų srautas

Kultūra2018.05.10 20:00

Būdamas 79 metų mirė „danų tapybos karalius“ P. Kirkeby

BNS 2018.05.10 20:00

Būdamas 79 metų mirė danų tapytojas Peras Kirkeby, vienas iš įtakingiausių Europos pokario menininkų, ketvirtadienį pranešė jo galerija.  

Tapytojas, grafikas, skulptorius, kino kūrėjas, rašytojas, scenografas, savo darbuose daug dėmesio skirdavęs peizažams, šviesai ir spalvai, mirė trečiadienį savo gimtajame Kopenhagos mieste, sakoma Londono Michaelo Wernerio galerijos pranešime.

„Per savo penkis dešimtmečius trukusią karjerą jis sukūrė asmeninę paveikslų paletę ir žodyną, daugiausia sudarytus iš gamtos pasaulio stebėjimų“, – teigiama jame.

Gamtos istoriją ir geologiją 6-e dešimtmetyje studijavęs P. Kirkeby dalyvavo keliose ekspedicijose į Arktį ir Grenlandiją, o šios kelionės įkvėpė jo spalvingą tapybos stilių. Menininkas dažnai jį vadindavo nuolatiniu „sedimentacijos procesu“.

Danijos žiniasklaidos „danų tapybos karaliumi“ pramintas P. Kirkeby 2013-aisiais nukrito nuo laiptų ir patyrė smegenų traumą. Dvejais metais vėliau jis paskelbė baigiantis savo karjerą, informavo naujienų agentūra „Ritzau“.

P. Kirkeby pradėjo eksperimentuoti su performansais ir architektūra 7-e dešimtmetyje; daug dėmesio jis skirdavo plytoms. 1973-aisiais jis pristatė savo pirmąją skulptūrą iš plytų lauke, įkvėptą majų architektūros.

Jis taip pat bendradarbiavo su danų režisieriumi Larsu von Trieru kuriant jo 1996-ųjų melodramą „Prieš bangas“.

P. Kirkeby sulaukė pripažinimo ir už Niujorko baleto spektaklių „Gulbių ežeras“ ir „Romeo ir Džiuljeta“ kostiumų ir scenos dizainą.

Menininkas buvo vedęs. Jis ir Mari Anne Duus susilaukė keturių atžalų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi