Naujienų srautas

Kultūra2018.05.07 15:26

Latvijos kino kūrėjo R. Kalninio filmas – Kanų kino festivalyje

Latvijos kino kūrėjas Rolandas Kalninis negali atsidžiaugti – jo 1967 m. sukurtas filmas „Ketveri balti marškiniai“, kurį sovietų cenzūra buvo uždraudusi, bus parodytas Kanų kino festivalyje Klasikos programoje.

Rolandui Kalniniui dabar 95-eri, jo nuopelnai pripažinti – už pusšimtį metų trukusį darbą, 14 vaidybinių filmų, bet Kanų festivalio dėmesio kūrėjas sako nesitikėjęs.

„Tai man bus svarbiausias įvykis, ne asmeniniame gyvenime, jame būta kitų svarbių dalykų, esu sužavėtas“, – kalba R. Kalninis.

Nors iš pradžių jo filmo laukė pagrindinio veikėjo likimas. Telefonų meistras, savamokslis poetas ir kompozitorius groja kartu su draugais, bet jo dainų žodžiai nepatinka vadinamajai meno tarybai, esą neatitinka sovietų jaunimo moralės. Filme atskleistas ironiškas požiūris į tuometį gyvenimą Latvijoje nepatiko cenzūrai, tad buvo uždraustas 20 metų.

„Mums nepasakė, kodėl uždraudė. Girdėjome, kad filmas gali pakurstyti kažką panašaus į Prahos pavasarį, valdininkai taip pat sakė, kad nėra tokie buki kaip juos pavaizdavome. Bet tai tik gandai, tik pasakė, kad filmas netinka“, – pasakoja kūrėjas.

Filmą „Ketveri balti marškiniai“ parodė tik kai žlugo Sovietų Sąjunga, jis buvo pripažintas vienu vertingiausių Latvijos filmų, įtrauktas į kultūros paveldą.

„R. Kalninis ypatingas, jis jautė tuometes pasaulio kino kryptis, nors tuomet Sovietų Latvijoje buvo rodoma labai mažai Vakarų Europos filmų. Jis sakė – kai kūrė „Ketverius baltus marškinius“ nebuvo matęs nė vieno Prancūzų naujosios bangos filmų, kurie dabar atrodo panašūs į Kalninio filmus“, – sako Latvijos kino centro vadovė Dita Rietuma

Tai nuostabus simbolinis gestas, mano D. Rietuma, kad europietiško kino gurmano filmas, kuris buvo uždraustas, dabar jau senas, susidėvėję, bus parodytas ten, kur renkasi pasaulio kino elitas. R. Kalninis yra apdovanotas Latvijos kino prizu už gyvenimo pasiekimus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi