Kultūra

2018.05.06 22:36

Remiama tradicinių amatų centrų plėtra

Salomėja Pranaitienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.05.06 22:36

Lietuvos tautinį paveldą ir etnokultūrą puoselėja 20 tradicinių amatų centrų įvairiuose šalies regionuose įkurti iš Kaimo plėtros programos lėšų. Dabar remiama šių centrų, kurių vienas įsikūręs Švenčionių rajone, plėtra. 

Ant stalo – pavasariniai augalai, su jais moksleivius supažindina sertifikuota žolininkė. Vaistingųjų ir kitokių augalų rinkimas – Švenčionių krašto šimtametė tradicija. Žolininkė sako, kad daugelis jos dabar atsineštų žolių yra valgomos.

„Ir pievinė rasakila valgoma, ir raudonosios žiognagės lapeliai, ir tikrojo lipiko lapeliai, krūminis builis, baltoji notrelė...“ – vardija sertifikuota žolininkė Silvija Juknevičienė.

Reškutėnų tradicinių amatų centre galima  išmokti ir kaip nusilipdyti vazelę ar puodelį senoviniu virveliniu būdu

„Keliame į viršų mūsų gaminėlį, kiekvieną tuo virveliniu būdu sukdami aplinkui“, – pasakojo keramikė Milda Sivickienė.

Daug lankytojų sutraukia ir kulinarinio paveldo sertifikuotos meistrės užsiėmimai, kepant tradicinius šios vietovės pyragus. Kad dirbinys ar maisto produktas būtų sertifikuotas, jis turi būti gaminamas ne mažiau kaip 100 metų.

O kam įdomu, gali ir pramokti verpti rateliu. Pasak centro darbuotojų, iš viso čia galima lankyti 23 edukacinius užsiėmimus, rengiamos vietinių amatininkų ir menininkų darbų parodos.

Prieš 3 metus Reškutėnų centras įkurtas už Kaimo plėtros programos lėšas, įgyvendinus pastato rekonstrukcijos projektą. O pernai pradėtas šio centro plėtros projektas.

„Sutvarkyta sena apleista katilinė, jos vietoje bus vilnos karšimo dirbtuvės, įrengti sanitariniai mazagai. Iki šiol neturėjom dušų, dabar turėsim. Ir galėsime pasiūlyti platesnę veiklą – stovyklas vasaros, tautodailininkų plenerus. Esam  įsipareigoję šiemet pateikti net 6 sertifikuotas mokymo programas: vilnos vėlimo ir karšimo, juostų audimo, kulinarinio paveldo, žolininkystės, avių auginimo, mūsų šiurkščiavilnių“, – kalbėjo Reškutėnų tradicinių amatų centro Etninės veiklos skyriaus vedėja dr. Regina Mikštaitė-Čičiurkienė.

„Mes patį Reškutėnų miestelį ir Reškutėnų amatų  centrą matom kaip kompleksą, esantį mūsų rajone, kurį būtina vystyti, plėtoti. Iki šios vietovės turėtų būti iki 2020 m. asfaltuoti keliai, jie palengvins susisiekimą ir pritrauks dar daugiau turistų“, – žadėjo Švenčionių rajono meras Rimantas Klipčius.

Iš Kaimo plėtros programos lėšų įvairiuose Lietuvos regionuose įsteigta 20 tradicinių amatų centrų, dabar remiama jų plėtra.

„Per visą 2014-2020 m. laikotarpį, tai yra, kai buvo pradėta įgyvendinti programa ir pradėtos rinkti šios paraiškos, tai jau yra patvirtinta 16 projektų už daugiau nei 2 mln. eurų. Visa ši parama yra būtent tų 20 centrų plėtrai“, – sakė Žemės ūkio ministerijos Tautinio paveldo ir mokymo skyriaus vedėja Regina Voverytė.

Steigti naujų amatų centrų nenumatoma, o jų plėtrai iki 2020 m. skirta 4 mln. eurų. Taip pat remiami ir kaime registruoti amatininkai, kompensuojama dalis dalyvavimo mugėse išlaidų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.