Kultūra

2018.05.04 21:06

Paskelbtos geriausios Lietuvos spaudos fotografijos: tarp nugalėtojų – ir LRT.lt žurnalisto kadras

LRT.lt 2018.05.04 21:06

Paaiškėjo Lietuvos spaudos fotografų klubo rengiamo konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2018“ laimėtojai. Tarp jų – ir LRT.lt žurnalistas Vytenis Radžiūnas, kurio fotografija laimėjo kategorijoje „Kariuomenė“.

Kategorija: „Naujienos“

Laimėtojas: Orestas Gurevičius, DELFI.lt

Sostinės policijos patrulis Vitalijus Vaitkevičius operatyviai sulaikė chuliganus Vilniuje, prie Žaliųjų ežerų, užpuolusius Karo akademijos kursantus. Tikėtina, kad kariūnai būtų be vargo sudoroję užpuolikus, tačiau jie stengėsi išvengti muštynių. Nepaisant to, vienas užpuolikų galva smogė vaikinui į veidą. Karinės disciplinos saistomiems kariūnams neliko nieko kito, tik iškviesti policiją.

Sulaikomi vyrai priešinosi, bet mikliai buvo suguldyti ant žemės. Pasak pareigūnų, jie elgėsi neadekvačiai, vienas, jau gulėdamas surakintas, daužė galvą į žemę. Nuotrauka padaryta atsitiktinai, pastebėjus patrulius, atvykstančius tramdyti muštynių. 2017 m. gegužės 27 d.

Kategorija: „Gyvenimas“

Laimėtojas: Justinas Stacevičius

Trečiasis Vilkpėdės ligoninės korpusas. Pro praviras vienos palatos duris girdėti monotoniškas giedojimas. Buvusioje Geležinkelininkų ligoninėje (taip anksčiau vadinosi Vilkpėdės ligoninė) pacientai sustingę guli lovose, ištisas dienas klausosi Marijos radijo. Daugelio beviltiškų ligonių širdys šaukiasi Dievo, tačiau katalikų kunigas iš Gerosios Vilties bažnyčios ateina tik kartą per mėnesį – šeštadienį. Stačiatikiai rūpestingesni, apsilanko kur kas dažniau, paguodžia ir savo ganytojo nesulaukiančius katalikus. Direktorė sako kreipusis ir į arkivyskupiją, kaip išspręsti kunigų problemą, bet jokio pasiūlymo nesulaukusi. Pacientė bando įsikibti už laikiklio, kad galėtų atsisėsti lovoje.

Kategorija: „Portretas“

Laimėtojas: Augustas Četkauskas, sportoakimirka.lt

Sergejus Maslobojevas – labiausiai tituluotas Lietuvos kovotojas, daugkartinis Europos ir pasaulio kikbokso bei MMA kovų čempionas, pravarde Kuvalda. Šaltą pavasario vakarą sportininkas pozuoja fotografui savo rajono – Pašilaičių stadione. 2017 m. gegužės 2 d., Vilnius.

Kategorija: „Europos Metai“

Laimėtojas: Petras Malūkas, AFP

2003 m. lapkričio 7 d. UNESCO pripažino Estijos, Latvijos ir Lietuvos dainų ir šokių švenčių tradiciją ir simboliką žmonijos žodinio ir nematerialaus kultūros paveldo šedevru.

Kategorija: „Kultūra ir pramogos“

Laimėtojas: Paulius Peleckis, alfa.lt

Kelios minutės iki grupės „The Temper Trap“ koncerto. Paskutinė galimybė ramiai pasitikrinti telefoną. 2017 m. vasario 19 d.

Kategorija: „Diplomatija“

Laimėtojas: Justinas Stacevičius, lrytas.lt

Linas Jonauskas, aplinkos viceministras, kelia inkilą miško kirtime. Netoli Vilniaus esančio Nemenčinės miestelio apylinkėse, spygliuočių miškuose, ant medžių buvo tvirtinami inkilai į Lietuvą sugrįžusiems paukščiams. Taip paminėta visą savaitę trukusi tradicinė akcija „Paukščiai grįžta namo“, per kurią prie gamtos išsaugojimo ir aplinkos gerovės prisidėjo moksleiviai iš visos Lietuvos, o jiems talkino miško sergėtojai – urėdai. Iš viso buvo iškelta daugiau nei 10 tūkst. inkilų. 2017 m. kovo 31 d.

Kategorija: „Kariuomenė“

Laimėtojas: Vytenis Radžiūnas, LRT.lt

Garbės sargybos kuopos karys stovi netoli LRT pastato Vilniuje, kur minint 26-ąsias Sausio 13-osios metines atidengtas Sausio 13-osios memorialas.

Kategorija: „Sportas“

Laimėtojas: Mantas Stankevičius, tv3.lt

Meditacija. Kovotojas Julius Mocka ruošiasi turnyro „King of Kings“ kovai – tai paskutinės susikaupimo minutės. Sportininkas net neįtarė, kad klaidžiuose ir tamsiuose arenos užkulisiuose jį gali pastebėti fotografas. 2017 m. kovo 19 d., Vilnius.

Kategorija: „Gamta ir jos apsauga“

Laimėtojas: Stasys Povilaitis

Būdami aptvare jauni, 2–3 metų, Lietuvos sunkiųjų arklių veislės eržilai mėgsta pastudijuoti seną techniką. Tai jie daro kiekvieną dieną po keletą kartų. Fotografuota spalvota juosta. 2017 m. gegužė, Biržų r.

Kategorija: „Spindesys“

Laimėtojas: Dainius Ščiuka, sciuka.com

Rasa Ciūnė. Iš nuotraukų ciklo „Juodai baltos istorijos“.

Multimedijos konkursas

NANOOK „Kol dega raudona“

Kolegų prizas

Tadas Kazakevičius, tadaskazakevicius.com, gone.lt

Ugnė, Dovydas ir Egidijus. Iš serijos „Tai, ko nebebus“.

Kategorija: „Fotopasakojimas-reportažas“

Laimėtojas: Tadas Kazakevičius, „Tai, ko nebebus“

Dar praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje Jungtinėse Amerikos Valstijose Didžiosios depresijos metu grupelė fotografų, tokių kaip Walkeris Evansas, Dorothea Lange ir Jackas Delano, vedami Fermų apsaugos administracijos (FSA) vadovo Roy Strikerio, kiek įmanydami suskubo fiksuoti vaizdų, kuriems netrukus buvo lemta nugrimzti į užmarštį. Vykstant nuolatinei žmonių migracijai, ieškant lengvesnių gyvenimo sąlygų, neišvengiamai keitėsi ir Amerikos demografinis žemėlapis. JAV vienkiemiai, kaimai, maži miesteliai tiesiog nyko akyse. Tačiau šių fotografų dėka jie išliko archyvuose.

Panašus procesas, deja, vyksta ir dabartinėje Lietuvoje. Nors nei masteliais, nei gyvenimo sąlygomis šių dviejų situacijų gretinti nederėtų, vis tiek kyla noras įžvelgti dėsningumų.

Dėl nuolatinės emigracijos Lietuvos populiacija per pastarąjį dešimtmetį sumažėjo vos ne šeštadaliu. Miestai, pasiglemžę visą šalies ekonomiką, netinkamas gyvenimo būdas, įtraukęs jaunąją provincijos kartą, nenumaldomai keičia ir mūsų šalį. Kyla tik vienas klausimas: kiek dar laiko Lietuvą puoš vienkiemių ir kaimų, kuriuose išlikęs visiškai kitoks laiko, artumo supratimas, vaizdai? Kiek dar egzistuos vietos, kur netikėtai užklydusio svečio laukiama kaip artimojo, o kiekvienas praeivis bus apdovanotas nuoširdžiu „Sveikas!“?

Man, kaip fotografui, kaskart apie tai susimąsčius kyla natūralus noras suskubti, kad šie jausmai, simboliai ir vietos taptų kiek daugiau nei prisiminimas ateinančios senelių ar prosenelių kartos pasakojimuose. Nors kadras ir nesugrąžins to, kas prarasta, jis priverčia susimąstyti apie tai, ką galbūt kadaise skubėdami palydėjome akimis šalikelėje. Galbūt šis monumentas lietuviškam kaimui sužadins žiūrovo sentimentalumą ir palies tas giliai pasislėpusias atminties kerteles, kurias visai nejučia uždarėme. Nes mes pripratę prie to, ko jau nebebus.

Galerijoje – Tado Kazakevičiaus fotopasakojimas „Tai, ko nebebus“.