Naujienų srautas

Kultūra2018.04.26 16:08

Jubiliejinė Žiobrinių šventė Neringoje vilioja išskirtiniais renginiais

LRT.lt 2018.04.26 16:08

Ši savaitgalį, balandžio 27–29 dienomis, neringiškiai tradiciškai kviečia į jau penktąją Žiobrinių šventę Nidoje. Nuo senų laikų minimas žvejų susibūrimas, susijęs su tuo metų laikų, kai žiobriai iš Baltijos jūros pradeda masiškai plaukti neršti upėmis aukštyn, pastaraisiais metais tapo didžiausia pavasario švente visoje Kuršių nerijoje.  

Pagrindinė šventės atrakcija – galimybė kiekvienam jos dalyviui pačiam tradiciniu būdu išsikepti ant laužo šviežią žiobrį, kasmet sutraukia į Neringą vis daugiau svečių ne tik iš Klaipėdos krašto, bet ir iš visos Lietuvos bei užsienio. Tačiau pačios Žiobrinės kiekvienais metais apsilankiusiems Neringoje siūlo ir vis daugiau išskirtinių renginių, tad vis atrasti sau įdomios veiklos čia gali toli gražu ne tik žuvies mėgėjai.

Nors tradiciškai oficialus šventės atidarymas iškilmingai skelbiamas šeštadienio vidurdienį, ypatingu renginiu neringiškius ir miesto svečius organizatoriai žada pradžiuginti jau penktadienio vakarą.

Tądien 19 val. Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ salėje vyks trumpametražio dokumentinio filmo „Karalių pasaka“ peržiūra su šventės svečiais – filmo kūrybine komanda, po kurios žiūrovai bus kviečiami į aptarimą ir diskusiją kartu su mokslininke, menotyrininke dr. Ingrida Veliute.

„Karalių pasaka suteikia galimybę užduoti klausimus, tačiau vietoje tiesmukiškų atsakymų leidžia dėliotis individualią mozaiką, kurios atspindį diktuoja greta sėdinčio žmogaus akys, nuo jūros dvelkiantis vėjas, į jūrą besileidžianti raudona saulė, – pasakoja I. Veliutė – Filmas leidžia pasijusti unikalia kuriančios bendruomenės ląstele.“

Po diskusijos visi bus kviečiami kartu užkopti į pačioje Nidos širdyje esantį Urbo kalną, kur bus įžiebta ypatinga instaliacija – interaktyvus, į judesį reaguojantis „Gyvybės medis“.

„Gyvybės medis – tai simbolis vietos, tiek erdvėje tiek laike, skatinantis sustoti ir susitelkti į save, nurimti, svajoti, nusiųsti mintį tiems kurių pasiilgom, vieta kurioje, susitinka svajotojai, – pasakoja šią idėją įgyvendinantis menininkas Paulius Dauparas. – Medelis kaskart sušvis nuo judesio. Tiems kas keliaus pro šali, tiems kurie jo ieškos.“

Instaliacija veiks ir pasibaigus šventiniam savaitgaliui, tad visi, apsilankę Nidoje ir užklydę ant Urbo kalno, galės patys surasti Gyvybės medį, kuris bus pasiruošęs įsižiebti, vos tik prie jo prisiartins čia kelią sau skinantis keliautojas.

Šeštadienį šventės organizatoriai kviečia pasitikti tradiciškai šurmulingai – nuo pat 10 val. Nidos uosto teritorijoje vyks tradicinė Žiobrinių mugė, kurioje dalyvaus ne tik vietiniai žvejai ir amatininkai, bet ir svečiai iš visos Lietuvos. O pamaryje esančioje pievoje visi norintieji galės patys išsikepti žiobrį tradiciniu būdu – lauže, užmovus jį ant medinio iešmo. Nuo vidurdienio čia ir kitose centrinės Nidos dalies vietose vyks kūrybiniai, edukaciniai, aktyvaus laisvalaikio užsiėmimai, kuriose įtraukiančią ir širdžiai mielą veiklą sau galės išsirinkti kiekvienas.

Organizatorių nuotr.

15 val. visi vėl bus kviečiami į Nidos kultūros ir turizmo informacijos centrą „Agila“, kur vyks Lietuvos spaudos fotografų klubo iniciatyva – Lietuviškos dokumentinės fotografijos pristatymas. Vakarą vainikuos 19 val. „Agilos“ salėje įvyksiantis braziliškos muzikos koncertas „Samba Da Minha Terra“ (Lietuva – Brazilija).

Šventės organizatoriai turiningoje Žiobrinių programoje kviečia sudalyvauti ir sekmadienio dieną – nuo 10 val. Nidos uosto teritorijoje vėl šurmuliuos mugė, o vidurdienį į „Agilą“ tradiciškai kviečiami patys mažiausi. 12 val. čia bus rodomas Klaipėdos lėlių teatro objektų ir judesio spektaklis vaikams nuo vienerių metų iki begalybės „Vienas, du – kur tu?“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi