Kultūra

2018.04.24 20:47

Siūloma paskelbti 2019 metus Vietovardžių metais

ELTA2018.04.24 20:47

Siekiant išsaugoti senųjų vietovardžių atminimą, siūloma paskelbti 2019 metus Vietovardžių metais. Antradienį Seimas bendru sutarimu po pateikimo pritarė tokiam nutarimo projektui. Po svarstymo komitetuose į Seimo plenarinių posėdžių salę jis turėtų sugrįžti gegužės 24 d. 

Projektą inicijavę parlamentarai pabrėžia, kad senieji vietovardžiai yra Lietuvos kultūros, istorijos ir kalbos vertybė, kurios išsaugojimu privalo rūpintis valstybė.

„Senuosiuose kaimų ir vienkiemių pavadinimuose glūdi etnologinė, lingvistinė, paleogeografinė, istorinė, kultūrinė ir kita svarbi informacija, saugotina kaip Lietuvos ir pasaulio kultūros palikimo dalis“, – sakoma nutarimo projekte.

Projekto autoriai išskiria ypatingą gyvenamųjų vietų vardų reikšmę ryšiui su tėvų, senelių ir protėvių žeme puoselėti.

Jie taip pat konstatuoja, kad nuo sovietmečio iki šių laikų iš juridinės vartosenos jau yra išbraukta tūkstančiai istorinių vietovardžių ir pastebima tolesnė jų nykimo tendencija.

Nutarimo projekte Vyriausybei siūloma sudaryti Vietovardžių metų komisiją, kuri iki 2018 m. spalio 1 d. parengtų Vietovardžių metų programą. Taip pat siūloma 2019 m. valstybės biudžete numatyti lėšų jai įgyvendinti.

Nutarimo projektą teikia Seimo nariai Arūnas Gumuliauskas, Stasys Tumėnas, Jaroslavas Narkevičius, Eugenijus Jovaiša, Ričardas Juška, Vytautas Juozapaitis, Juozas Imbrasas, Povilas Urbšys.

Create your own user feedback survey
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.