Kultūra

2018.04.15 13:34

Legendinei italų aktorei C. Cardinale sukanka 80

ELTA2018.04.15 13:34

„Aš niekuomet neslėpiau savo amžiaus“, – sako Claudia Cardinale. Todėl ne paslaptis, kad italų kino legendai sekmadienį sukanka 80 metų. Jubiliejų ji švęs scenoje – vaidindama pjesėje, kurią parašė jau miręs jos gyvenimo partneris.

Ji teigia nesuprantanti sąmyšio dėl jos gimimo dienos. „Man vis vien. Normalu – laikas eina, aš visiškai nejaučiu nostalgijos“, – patikina ji kalbėdama su agentūra AFP.

Gimtadienį žvaigždė švęs scenoje: Augusteo teatre Neapolyje C. Cardinale vaidina komedijoje „Keista pora“ – moteriškoje to paties pavadinimo Neilo Simono pjesės versijoje. Ją parašė pernai miręs režisierius Pasqualė Squitieris, su kuriuo aktorė artima buvo 26 metus. „Tai projektas, kurį Pasqualė labai mėgo. Aš tai darau jo atminimui“, – atskleidė C. Cardinale.

Iš tikrųjų C. Cardinale norėjo tapti mokytoja arba mokslininke – Tunise, kur gyveno 1938 metų balandžio 15-ąją La Gulete prie Tuniso sostinės Tuniso gimusi prancūzės ir siciliečio duktė. Tačiau būdama 17-os ji buvo išrinkta „Gražiausia Tuniso itale“ ir laimėjo kelionę į Venecijos kino festivalį. Nuo tada aktorystė buvo jos svajonė – tapusi realybe.

Būdama 20-ies, „aš tapau pasakos herojė, simbolis šalies, kurios kalba aš praktiškai nekalbėjau“, rašo C. Cardnalė savo autobiografijoje „Mano rojus“. Pirmuosiuose filmuose jos balsas dar buvo įgarsinamas, nes aktorė mokėjo prancūzų, arabų ir siciliečių kalbas, tačiau italių – ne. 1963-iaisiais sukurtoje Juostoje „Aštuoni su puse“ režisierius Federicas Fellinis galiausiai pareikalavo, kad ji kalbėtų itališkai.

Sėkmingai prasidėjusi karjera netrukus galėjo baigtis. Kai po išprievartavimo pastojo, C. Cardinale norėjo pasitraukti iš kino. Tačiau režisierius Francas Cristaldis įkalbėjo ją vaiką slapta pagimdyti Londone ir atiduoti savo šeimos globon. Daugelį metų Patrickas buvo laikomas ne jos sūnumi, bet mažuoju broliuku.

C. Cardinale tapo žinomiausių Italijos režisierių mūza. Luchinas Viscontis susuko su ja juostas „Rokas ir jo broliai“ bei „Leopardas“ – pastarajame filme ji vaidino su Alainu Delonu. „L. Viscontis kalbėjo su manimi prancūziškai ir norėjo, kad aš būčiau brunetė ir ilgaplaukė. F. Felinis kalbėjo su manim itališkai ir labiau norėjo manęs blondinės ir su trumpais plaukais“, – prisimena C. Cardinale.

AFP/Scanpix nuotr.

Italė žavėjo ir publiką JAV – sukūrusi vaidmenis filmuose „Rožinė pantera“ ir „Cirko pasaulis“. Tačiau ji nesutiko keltis į Holivudą. Su savo partneriu P. Squitieriu – jos „vienintele meile“ ir dukters Claudios tėvu – ji nuo 1974 iki 2011-ųjų sukuria daugybę filmų.

Iš viso C. Cardinale vaidino 175 filmuose. Už gyvenimo kūrybą ji 1993-aisiais Venecijoje apdovanota „Auksiniu liūtu“, o 2002-aisaiais Berlyne “ Auksiniu lokiu“.

Jaunesnėms kolegėms C. Cardinale, visuomet kategoriškai pasisakiusi prieš grožio chirurgiją, pataria nesiimti vaidmenų, dėl kurių jos turi „parsiduoti“. Savo žinomumą aktorė išnaudojo kovai už moterų ir homoseksualų teise, kovai su AIDS ir už vaikus Kambodžoje. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.