Kultūra

2018.04.14 11:05

Mirė „Oskarų“ laureatas čekų režisierius M. Formanas

BNS 2018.04.14 11:05

Čekijoje gimęs kino režisierius Milošas Formanas, pelnęs „Oskarus“ už savo filmus „Skrydis virš gegutės lizdo“ (One Flew Over the Cuckoo's Nest) ir „Amadėjus“ (Amadeus), mirė būdamas 86 metų, pranešė čekų žiniasklaida.

Naujienų agentūra ČTK citavo jo žmoną Martiną, kad Jungtinėse Valstijose gyvenęs M. Formanas netikėtai mirė po trumpos ligos.

„Jis užgeso ramiai, apsuptas savo šeimos ir jam artimiausių žmonių“, – sakė sutuoktinė.

1932 metų vasario 18-ąją Časlavo mieste į rytus nuo Prahos gimusio M. Formano abu tėvai buvo nužudyti nacių koncentracijos stovyklose.

7-ame dešimtmetyje jis kartu su kitais „Naujosios bangos“ kino kūrėjais metė iššūkį tuometės Čekoslovakijos komunistiniam režimui. M. Formaną išgarsino juostos „Juodasis Petras“ (Černy Petr), „Blondinės meilės nuotykiai“ (Lasky jedne plavovlasky) ir „Gaisrininkų balius“ (Hori, ma panenko).

Prieš pat 1968 metais sovietų vadovaujamą Čekoslovakijos okupaciją, užbaigusią trumpai trukusį liberalų laikotarpį, pramintą Prahos pavasariu, M. Formanas išvyko į Prancūziją, o vėliau persikėlė į Jungtines Valstijas.

Jo karjeros užsienyje pradžią žymėjo 1971 metais sukurta kino komedija „Atotrūkis“ (Taking Off). Po ketverių metų M. Formanas išleido „Skrydį virš gegutės lizdo“, atnešusį jam pirmąjį „Oskarą“ už geriausią režisūrą.

Tebegyvuojant Čekoslovakijos komunistiniam režimui režisierius 1983 metais grįžo į Prahą, kur sukūrė „Amadėjų“, pelniusį jam antrąją „Oskaro“ statulėlę ir laimėjusį aštuoniose iš 11 kategorijų, kuriose šis filmas buvo nominuotas JAV Kino akademijos apdovanojimams.

1996 metai sukūręs filmą „Visuomenė prieš Larį Flintą“ (The People vs. Larry Flynt) M. Formanas vėl buvo nominuotas JAV Kino akademijos apdovanojimui už geriausią režisūrą, bet tąsyk „Oskaro“ negavo.

M. Formanas taip pat yra sukūręs tokių filmų kaip dviem „Auksiniams gaubliams“ nominuota juosta „Plaukai“ (Hair, 1979), aštuoniems „Oskarams“ nominuotas 1981 metų „Regtaimas“ (Ragtime), „Valmonas“ (Valmont, 1989), „Žmogus mėnulyje“ (Man on the Moon, 1999) ir „Goja“ (Goya's Ghosts, 2006).