Kultūra

2018.04.09 10:52

Festivalio „Naujasis Baltijos šokis '18“ scenoje siūlo pasirodyti savanoriams

LRT.lt2018.04.09 10:52

Iki tarptautinio šiuolaikinio šokio festivalio „Naujasis Baltijos šokis '18“  liko kiek mažiau nei mėnuo. Dešimt dienų nuo gegužės 4-osios iki 13-osios Vilnius gyvens šokio ritmu. Į jį įsitraukti kviečiami ne tik šokio profesionalai, mėgėjai žiūrovai, bet ir norintys savo jėgas išbandyti šokio scenoje, rašoma organizatorių pranešime spaudai.

Festivalio atidaryme – tragiška kūno autobiografija

Šokio festivalis duris Menų spaustuvėje Vilniuje atvers pasiūlydamas susipažinti su belgų kūrėjų – Alexanderio Vantournhouto ir Bauke Lievens – tragiška kūno autobiografija pavadintu monospektakliu „Aneckxander“.

Valandos trukmės 2015 m. sukurtas darbas yra trijų estų kompozitoriaus Arvo Pärto kūrinių variacijos pianinui, dviem batams, bokso pirštinėms ir kūnui. Balansuodamas tarp tragedijos ir komedijos Alexanderis / Aneckxanderis perrašo savo kūno autobiografiją, iš gyvo ir itin savo subjekto jį paversdamas tyrimų objektu ir svetima materija. Rezultatas – grubus autoportretas, kuriame kūnas sudomina stebintįjį, atsiskleidžia ir kartu bando išvengti jį stebinčių akių.

A. Vantournhoutas gimė Belgijoje, Ruselarėje. Šiuolaikinį šokį studijavo žymiausios Belgijos mokyklos P.A.R.T.S. tyrimų centre, o cirko mokykloje ESAC mokėsi valdyti vienaratį. Jau ketvirtus metus su atlikėju Haraldu Austbo tyrinėja improvizacijos metodus.

Jo kolegė B. Lievens taip pat gimė Belgijoje, dirba kaip dramaturgė įvairiose cirko, šokio ir teatro trupėse. Yra baigusi teatro studijas Gento universitete ir šiuolaikinio meno filosofiją Barselonos autonominiame universitete. Šiuo metu dėsto Dramos skyriuje KASK menų mokykloje Gente.

„A. Vantournhoutas yra provokuojantis, ambicingas ir žaismingas kūrėjas. Spektaklyje „Aneckxander“ drąsiai laviruoja tarp komedijos ir katastrofos ir visą laiką geba prikaustyti auditorijos dėmesį. Tai vienas įdomiausių jaunųjų kūrėjų, fantastiškai žongliruojantis tarp šiuolaikinio cirko ir šokio kategorijų“, – sakė festivalio vadovė Gintarė Masteikaitė.

Ispanas P. Faura ieško šokėjų savanorių

Šiuolaikinio šokio ir festivalio gerbėjai tikrai prisimena ispano Pere Fauros pavardę – prieš dvejus metus „Naujajame Baltijos šokyje“ jis pristatė spektaklį „Striptizas“. Antrą kartą festivalyje viešėsiantis ispanas žiūrovus kviečia į ritualinę, ekstazę primenančią kelionę – šokio spektaklį „Saldi karštinė“.

„Čia fiziškai pajusite vakarėlių šėlą ir įsijungsite į nuolatines nevaržomos ir greitos laimės paieškas šiandienos visuomenėje. Politinis, linksmas ir prakaitu trenkiantis pasaulio atspindys. Erdvė balansuoja tarp diskotekos ir teatro, fizinio malonumo ir intelektualinio diskurso, tarp laimės įvaizdžių didžiajame Holivudo ekrane ir euforijos, kurią patiria kūnas, kai šokdamas pagal techno muziką jautiesi džiugus ir pavargęs tuo pat metu“, – pranešime spaudai cituojamas P. Faura.

Be šokio gerbėjų žiūrovų, ispanų kūrėjas kviečia ir savanorius šokėjus, turinčius šiek tiek patirties ir gebančius greitai išmokti nesudėtingus judesius, – ne sėdėti salėje, o drauge su juo ant scenos!  

„Šį spektaklį šoka didelė grupė savanorių. Mes ieškome 50 žmonių – įvairaus amžiaus moterų ir vyrų, kuriems labai patinka šokti ir kurie gali šokti visą valandą nesustodami“, – sako P. Faura.

Spektaklio kūrėjai siūlo ikoninį, bet paprastą šokį iš filmo „Šeštadienio nakties karštligė“. Pasirodymas truks valandą, savanoriai dalyvaus keturių dienų mokymuose su pačiu P. Faura.

2006 m. P. Faura baigė Naujojo šokio mokyklą Amsterdame, o jo baigiamasis darbas laimėjo Tarptautinį teatro mokyklų festivalio ITS apdovanojimą ir buvo pasirinktas „DansClick“ gastrolėms po Nyderlandus. 2009 m. P.Faurai buvo įteiktas prestižinis Charlotte Köhler prizas, o dar po dvejų metų jis baigė Amsterdamo choreografijos magistro studijas ir grįžo į Barseloną kurti naujų spektaklių ir bendradarbiauti su keletu kūrybinių centrų.