Naujienų srautas

Kultūra2018.04.04 08:54

Lietuvių projektas – tarp geriausiai įvertintų idėjų totalitarinių režimų aukoms atminti

BNS 2018.04.04 08:54

Lietuvių architekto Manto Maziliausko idėja pelnė trečią vietą tarptautiniame konkurse – vienoje Briuselio aikščių totalitarizmo aukoms atminti jis pasiūlė pastatyti susuktą popieriaus lapą vaizduojantį paminklą, kuriame būtų matomos ištraukos iš nukentėjusių žmonių laiškų.

M. Maziliausko kartu su bendradarbiais Povilu Šoriu ir Gitana Stankiene pristatytas projektas „Baltas Lapas – Sielos Namas“ dalyvavo konkurse, kuriame buvo renkamas paminklas Jeano Rey aikštei Europos institucijų kvartale Briuselyje. Konkurse nugalėjo britų darbas „Laiko aidas“ („An echo in time“), antri liko olandai su projektu „Atminties žvaigždynas“ („Memory Constellation“).

Konkursu buvo siekiama išrinkti paminklą visų 20 amžiaus totalitarinių režimų Europoje aukoms. M. Maziliauskas BNS pasakojo, kad jo sukurtame projekte svarbiausia yra baltumas ir šviesa.

„Tai yra tarsi balto lapo ritinys, kurio visoje struktūroje kiaurraščio reljefu išrašyti laiškai, pro juos srūva šviesa – tarsi vilties, atsinaujinimo simbolis. Laiškai yra iš įvairių vietų: iš Sibiro, iš Vokietijos koncentracijos stovyklų, yra žydų, anglų, rusų, lietuvių kalbomis“, – pasakojo architektas.

Menininkas sakė, kad pasiekta trečia vieta šiame konkurse jam – labai svarbus laimėjimas.

„Pirminei atrankai reikėjo siųsti savo meno filosofiją, tą etapą praėjome, tada jau reikėjo siųsti pasiūlymą. Čia toks konkursas, kur garbė architektams, menininkams dalyvauti, man tai labai geras įvertinimas (...). Pasaulinių memorialų ir aikščių konkursuose tai yra labai retas laimėjimas ir pačiai Lietuvai“, – dėstė M. Maziliauskas.

Jo teigimu, iš viso konkurse registravosi 67 autoriai, buvo pristatyti 39 idėjiniai pasiūlymai.

Dešimt geriausių konkurso darbų balandžio pabaigoje bus pristatyti parodoje Europos Parlamente. Konkursą organizavo Europos atminties ir sąžinės platforma, suburta skleisti informaciją bei rinkti ir analizuoti medžiagą apie totalitarinius režimus. Ši platforma vienija 57 institucijas ir organizacijas iš 20 šalių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi