Kultūra

2018.03.28 11:00

Senuosiuose leidiniuose, paveiktuose cenzūros, galima rasti pinigų ir net maisto

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.03.28 11:00

Vilniaus universiteto bibliotekoje, kur saugomas senųjų raštų lobynas, galima rasti nuo parašų iki komentarų, nuo pinigų ir net iki maisto produktų.

Vilniaus universiteto bibliotekos Retų spaudinių skyrius yra didžiausias Lietuvoje, jame saugoma per 160 tūkstančių veikalų. Tarp jų – šešių amžių senieji raštai, priklausę didikams, mokslininkams, rašytojams, valstiečiams. Daugelis jų įdomūs ne tik dėl archajiško rašto ar mįslingų autorių, bet ir dėl įvairių įrašų paraštėse, leidinių pradžiose ar pabaigose, radinių tarp puslapių.

Nuo senų laikų žmonės knygose braukydavo, kas jiems pasirodydavo netinkama. Pavyzdžiui, vykstant religinėms kovoms, leidiniuose išbrauktos liuteronų autorių pavardės, išplėšti antraštiniai lapai. Yra ir kitokių cenzūros pavyzdžių: šioje Andriaus Alcijato emblemų knygoje kone visos iliustracijos pakoreguotos.

„Tarkime, jeigu žmogus buvo labai padorus ir jo akys negalėjo matyti negražių nuogų vaizdų, nuogybės buvo užtušuojamos. Taip pat kai kur būdavo išskutamos netinkamos vietos, kai kur netgi likdavo skylės, kai kur iškerpama tam tikri skaitytojo arba savininko požiūriu negražūs, nepadorūs dalykai“, – pasakoja VUB Retų spaudinių sk. bibliotekininkė Sondra Rankelienė.

Ką įdomaus dar galima sužinoti tyrinėjant senuosius leidinius – žiūrėkite Gintarės Jackevičiūtės reportaže.