Kultūra

2018.03.22 13:26

Seimas pritarė Mecenavimo įstatymui

LRT.lt2018.03.22 13:26

Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson Seimui pristatė Mecenavimo įstatymą. Įstatymas įteisins mecenato statusą, padės formuoti mecenavimo kultūrą, skatins privačias iniciatyvas kultūros ir meno plėtrai bei sudarys palankias sąlygas remti  visuomenei svarbius kultūros, meno bei kitų sričių projektus, teigiama Kultūros ministerijos pranešime spaudai.

Mecenavimo įstatyme pirmą kartą apibrėžtas mecenato statusas, mecenuojamų projektų kriterijai ir esminės sąlygos. Jų atitikimą įstatymo reikalavimams vertins Mecenavimo taryba, kurią sudarys asmenys, atstovausiantys valdžios institucijoms, kultūros ir verslo sritims.

„Lietuvoje yra sudarytos mokestinės sąlygos remti kultūros, sporto ar kitas visuomenines iniciatyvas, tačiau nėra reglamentuotas sąvokos „mecenatas“ vartojimas, – sako kultūros ministrė L. Ruokytė-Jonsson. – Visuomenė turėtų įvertinti ir pagerbti tuos asmenis, kurie savanoriškai, neatlygintinai ir nesiekdami finansinės naudos teikia paramą su kultūra ir menu susijusiems bei  valstybei ir visuomenės gerovei svarbiems projektams.“

Siūloma įtvirtinti du mecenavimo lygius. Jeigu asmuo suteikia paramos už daugiau nei 1 mln. Eurų, tai leidžia jam pretenduoti gauti nacionalinio mecenato statusą. Savivaldybės mecenato vardas būtų suteikiamas jeigu parama vienai iš savivaldybių siektų daugiau kaip 250 tūkst. eurų. Numatoma, kad mecenatais galės tapti tiek fiziniai, tiek ir juridiniai asmenys, turintys nepriekaištingą reputaciją. Jie taip pat galės naudotis visomis mokestinėmis lengvatomis, kuriomis naudojasi ir labdaros ir paramos davėjai.

Numatoma, kad nacionalinio mecenato ženklus kasmet būtų įteikiamas sausio 25 d. (Gedimino laiškų dieną).

Po Įstatymo projekto pateikimo, Seimas pritarė projektui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.