Naujienų srautas

Kultūra2018.03.21 20:30

V. Noreikai atminti skirtame koncerte – jautrūs maestro artimųjų ir bičiulių prisiminimai

DELFI.lt 2018.03.21 20:30

Trečiadienio vakarą „Vaidilos“ teatre rinkosi šviesaus atminimo maestro Virgilijaus Noreikos artimieji, kolegos ir bičiuliai. Neseniai anapilin iškeliavęs scenos džentelmenas visų atmintyje paliko daugybę jautrių prisiminimų ir pamokų, kuriomis koncertuodami atlikėjai mielai dalijosi.  

Vakaro vedėjas Viktoras Gerulaitis sakė, kad su maestro buvo sutarę, jog jis dar dainuos sulaukęs devyniasdešimtmečio.

„Su juo baigėsi epocha. Žinau, kad mano draugai ir ne tik. Vyrai ir moterys, kurie sužinojo (apie mirtį), pradėjo verkė. Jie nesigėdijo, kad verkė. Ir čia prisimenamas Justinas Marcinkevičius. Epocha baigėsi. Galbūt. Ji baigėsi kiek anksčiau. V. Noreika kiek užtruko šioje epochoje ir tai labai gerai.

Dabar, laikais kai bebalsiai lipa į sceną, apsižioja į mikrofoną ir dainuoja, pavadinti jį dainininku ar pavadinti jį profesoriumi kai didelė dalis visuomenės sako, kad jie docentai, profesoriai... Maestro? Kai visi kam nors patinkantys dainininkai vadinami maestro. Tačiau tie žodžiai yra labai paprasti ir neįkainojami. Jie yra Virgilijus Noreika. Niekur jis neišėjo. Jis lieka ir liks. Laikai tokie, kad galėsime klausytis jo įrašų, plokštelių. Jo senų įrašų, kur jis dainuoja neteisingai“, – koncertą pradėjo V. Gerulaitis.

Šį vakarą greitai susibūrė maestro mokiniai ir studentai, kurie ir atliko tik lietuvišką muziką. Būtent pirmas V. Noreikos pelnytas apdovanojimas buvo gautas už lietuvių liaudies dainas. Į savo koncertus jis taip pat visada įtraukdavo dainas gimtąja kalba.

Besidalijant prisiminimais ir dainas atliekant jo mokiniams, įteiktos gėlės ir jo žmonai Loretai-Bartusevičiūtei-Noreikienei, kuri į atminimų vakarą atvyko kartu su sūnumi ir kitais artimaisiais.

Martynas Kindurys prisiminė ir pirmąją pažintį su maestro. Prieš atlikdamas dainą jis papasakojo, kad su maestro susipažino dar prieš 20 metų. Kartu su seneliu V. Noreikos koncerte apsilankęs trimetis užlipo ant scenos ir kartu nusifotografavo, nors tuomet net neįtarė, jog šis taps jo mokytoju.

Koncerte savo dainomis V. Noreiką pagerbė ir V. Noreikos mokiniai: Vaidas Vyšniauskas (Kristian Benedikt), Rafailas Karpis, Liudas Norvaišas, Jonas Sakalauskas, Audrius Rubežius, Vilhelma Mončytė, Povilas Padleckis, Juozas Janužas, Dainius Puišys, Karolina Glinskaitė, Dainius Viešūnas, Rafaelis Štarolis, Simas Strazdas, Salomėja Petronytė, Martynas Kindurys. Vakarą vedė muzikologas Viktoras Gerulaitis.

DELFI primena, kad Nacionalinė kultūros ir meno premija V. Noreikai buvo suteikta už „aukščiausią vokalinį meistriškumą ir neblėstantį talentą". V. Noreika yra dainavęs daugelyje pasaulio teatrų scenose: Maskvos didžiajame teatre (daugiau kaip 50 kartų), Berlyno valstybės operoje, Paryžiaus „Grand Opera", Buenos Airių „Teatro Colon", Stokholmo, Sofijos, Belgrado, Budapešto, Bukarešto, Varšuvos, Prahos, Bratislavos, Kijevo, Minsko, Talino, Rygos, Čikagos lietuvių operoje ir kitose scenose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi