Naujienų srautas

Kultūra2018.03.21 12:37

Kultūros ministerija siūlo steigti Žiniasklaidos tarybą

Trečiadienį Seimo kultūros reikalų komiteto posėdyje Kultūros ministerija pristatė galimą Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) pertvarkos modelį: posėdžio metu buvo pristatytas siūlymas steigti naują instituciją – Žiniasklaidos tarybą.

Tai, jog SRTRF būtina pertvarka, Kultūros komitete buvo aptarta dar vasario mėnesį – tuomet buvo pristatytos trys galimos pertvarkos alternatyvos.

Tąkart buvo aptarti ir dabartinės sistemos trūkumai – esą SRTRF buvo suformuotas remti kultūrinei žiniasklaidai, tačiau šiandien yra tapęs visuomenės informavimo politikos įgyvendinimo instrumentu. Tarp Kultūros ministerijos atstovų įvardijamų trūkumų buvo minimas ir faktas, jog daugiau nei pusė Fondo dalininkų nėra žiniasklaidos lauko ekspertai ir pilnateisiai jo dalyviai, o patys ekspertai yra deleguojami, o ne renkami.

Kultūros komitete dalyvavusi kultūros ministrė Liana Ruokytė–Jonsson teigė, jog naujuoju modeliu bus siekiama įtvirtinti žiniasklaidos savivaldą: „Žiniasklaida nebevaldo situacijos savivaldos prasme. Finansavimas turi būti skirstomas profesionalų, kaip Kultūros taryboje, kur paramą skirsto įvairių meno ir kultūros sričių ekspertai. Mūsų siekis – užtikrinti žiniasklaidos savivaldą, kad profesionalai skirstytų [paramą] profesionalams, pagal kompetencijas“.

L. Ruokytė-Jonsson taip pat pabrėžė skaidrumo užtikrinimą: „Kad nekiltų abejonių ir nepagrįstų ar pagrįstų kaltinimų, nes matėme žiniasklaidoje ir viešojoje erdvėje, socialiniuose tinkluose daug kaltinimų, jog galbūt ne viskas vyko taip, kaip turi būti.“

Pasak ministrės patarėjo Viktoro Bachmetjevo, naujai siūloma kurti institucija būtų valstybės valdoma viešoji įstaiga, kurios aukščiausias valdymo organas būtų Tarybos narių susirinkimas. Tarybą sudarytų 10 narių bei Tarybos pirmininkas, kurį ketverių metų kadencijai skirtų Vyriausybė ministro teikimu.

Kandidatus į tarybą siūlytų rinkikai, deleguoti devynių viešosios informacijos rengėjų, skleidėjų ir žurnalistų profesinių organizacijų. Galutinį sprendimą dėl tarybos sutarties priimtų ministras, patvirtinęs dešimt kandidatų iš rinkikų pasiūlytų 20-ies. Vienas atrankos kriterijų – bent 5-eri metai darbo visuomenės informavimo srityje.

Žiniasklaidos taryboje dirbsiantys ekspertai būtų atrenkami viešo konkurso būdu, o patys ekspertai būtų viešinami drauge su balsavimo rezultatais.

Kuriems projektams skirti finansavimą, siūlytų ekspertai, sprendžiamąją galią turėtų Taryba.

Tarybos veiklai lėšas iš valstybės biudžeto kasmet skirtų Seimas.

Naujajame modelyje finansavimas būtų diferencijuojamas sritimis: nacionalinei periodinei spaudai, vietinei ir regioninei periodinei spaudai, nacionaliniam radijui ir televizijai, vietinam ir regioniniam radijui bei televizijai, internetinei žiniasklaidai, multimedijų projektams.

Bus formuojamos ir programos: kultūrinės refleksijos programa, medijų raštingumo programa, visuomenės skatinimo programa, Lietuvos tautinių bendrijų programa, Lietuvos išeivijos programa ir kitos programos, inicijuojamos pagal poreikį.

V. Bachmetjevas teigė, jog siūlomas modelis yra suderintas su žiniasklaidos atstovais, tačiau tam nepritarė Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius ir SRTRF vadovė Vaiva Žukienė.

Pasak jos, diskusijų su ministerija nebuvo, o naujojo finansavimo modelio Kultūros ministerija nepristatė Medijų tarybai: „Kyla klausimas, kam [Medijų taryba] reikalinga, jei tokie svarbūs klausimai ten nėra pristatomi. Ministerija yra SRTRF fondo dalininkė, bet į paskutinį susirinkimą, kuris buvo prieš savaitę, Kultūros ministerija net neatėjo ir nepristatė dalininkams savo vizijos, nors jau prieš mėnesį buvo gavus pavedimą naująjį modelį pristatyti. Tad jei ministerija kalba apie skaidrumą, pradėti turėtų nuo savęs.“

Kutūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis taip pat atkreipė dėmesį, jog šiandien komitete pristatomas ne įstatymas, o tik idėja: „Kol prieisime įstatymo, dar turime pereiti papildomas pristatymo fazes visuomenei.“

Kultūrinės žiniasklaidos atstovai išreiškė pritarimą

Žurnalo „Naujasis Židinys-Aidai“ vyr. redaktorius Tomas Vaiseta komitete sakė: „Po dešimties metų pertraukos kultūrinė spauda pirmą kartą jaučia dialogą su valdžia. <…> Dėl paties fondo – Lietuva per 20–30 metų yra radikaliai pasikeitusi, kultūros laukas yra radikaliai pasikeitęs, jo veikėjai, jo poreikiai yra radikaliai pasikeitę. Fondas įkurtas 1990 m. Lietuvai ir jos kultūra. Dabar 2018 m., reikia kitos institucijos, kurios sąranga būtų kita. Pasisakome už naujos institucijos sukūrimą“, – kalbėjo T. Vaiseta.

„Literatūros ir meno“ vyr. redaktorius Gytis Norvilas sakė, jog dabartiniu fondu netiki: „Pritarčiau, kad fondą reikia keisti, reformuoti ir galbūt kurti naują struktūrą. Aš tam tikrai pritarčiau, nes tą valią ir galią, kurią turėjo fondas, jis [su ja] nieko nepadarė.“

Pasak BNS, šiuo metu SRTRF tarybą sudaro septyni nariai, deleguojami 19 fondo dalininkų. SRTRF biudžetas siekia 2,75 mln. eurų.

Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis posėdžio metu dar kartą patikino, jog neplanuojama mažinti finansavimo žiniasklaidai. Apie tai kalbėjo ir L. Ruokytė-Jonsson, žiniasklaidos atstovams sakiusi, jog finansavimas tikrai nemažės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi