Kultūra

2018.03.16 10:43

Prasideda S. Vainiūno pianistų ir kamerinių ansamblių konkursas

LRT.lt2018.03.16 10:43

Kovo 16–25 d. gražiausia muzika fortepijonui ir kameriniams ansambliams skambės VIII Tarptautiniame Stasio Vainiūno pianistų ir kamerinių ansamblių konkurse Vilniuje, rašoma pranešime spaudai.

Dar 1965 m. paties S. Vainiūno iniciatyva pradėtas renginys nuo 1993 m. kas ketverius metus suburia ne tik lietuvių, bet ir užsienio talentus. Šiemet į jį atvyksta net 57 jaunosios kartos atlikėjai iš visos Europos ir Pietų Korėjos.

Stasys Vainiūnas – žymus pianistas ir kompozitorius, pedagogas, išugdęs daugybę talentingų atlikėjų, taip pat – ir buvęs Lietuvos kompozitorių sąjungos pirmininkas. Istorijos puslapiuose jis įsirėžė dėl savo išskirtinių interpretacijų, atlikėjų mėgstamos ir lietuvių liaudies dainų grožį atskleidžiančios muzikos.

1933 m. menininkas tapo pirmuoju lietuviu, pelniusiu tarptautinio konkurso laurus – juos S. Vainiūnas parsivežė iš Vienos. Taigi šiųmetis konkursas dvelkia ne tik valstybės šimtmečio, bet ir šio išskirtinio Lietuvos kultūros istorijos įvykio 85-ojo jubiliejaus dvasia.

„Praėjusio konkurso metu pati konkurso idėja buvo pakylėta į labai aukštą lygį. Dalyvavo daug puikių atlikėjų, išsiplėtė konkurso geografija. Džiugu ir tai, kad dalyvių susidomėjimas S. Vainiūno muzika nesibaigia su konkursu. Šis renginys kuo puikiausiai pristato Lietuvą, jos kultūrą, aukšto lygio atlikėjus. Pas mus atvyksta svečiai iš viso pasaulio, todėl tokie konkursai yra nepaprastai svarbūs“, – interviu prieš konkursą sakė pianistė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) profesorė, S. Vainiūno dukra Birutė Vainiūnaitė.

S. Vainiūnas, organizatorių nuotr.

Tiek pianistų, tiek kamerinių ansamblių kategorijos pirmuosius turus priims LMTA.

Kovo 17 d., 18 val. LMTA Didžiojoje salėje vyks konkurso atidarymo ceremonija, kurioje skambins praėjusio konkurso II vietos laureatas, pianistas Justas Čeponis.

Kovo 18–20 d. ten pat vyks pianistų I turo perklausos. Kovo 21–22 d. tarptautinės žiuri atrinkti atlikėjai tęs pasirodymus II turo perklausose. Kameriniai ansamblių kategorijos I turo perklausos vyks kovo 19–20 d. LMTA Kamerinėje salėje.

Kamerinių ansamblių kategorijos finalistų pasirodymai numatyti kovo 23 d., 11 val., LMTA Didžiojoje salėje. I

škilmingas pianistų konkurso finalas kovo 24 d., 16 val. persikels į LDK Valdovų rūmus. Čia šeši geriausi atlikėjai savo programas atliks kartu su Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, kuriam diriguos Modestas Barkauskas.

Iškilminga apdovanojimų ceremonija ir laureatų koncertas vyks kovo 25 d., 12 val. LDK Valdovų rūmuose. Įėjimas į visus renginius – laisvas.

Tarptautinį Stasio Vainiūno pianistų ir kamerinių ansamblių konkursą organizuoja Lietuvos muzikos ir teatro akademija ir VšĮ „Natų knygynas“. Pagrindiniai konkurso rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba ir Kultūros ministerija, informacinis rėmėjas – LRT. Konkursą globoja prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.