Naujienų srautas

Kultūra2018.03.08 23:35

Režisierius A. Schillingas: buvo įdomu tyrinėti asmens autonomiją

Penktadienį Valstybiniame jaunimo teatre premjera – spektaklis, kurį stato vengrų režisierius Arpadas Schillingas – tai antrasis šio režisieriaus darbas Lietuvos teatre.  

Vengrų režisierius A. Schillingas prieš keletą metų nacionaliniame dramos teatre sukūrė spektaklį „Didis blogis“ pagal Mariaus Ivaškevičiaus pjesę. Šįkart A. Schillingas repetuoja Jaunimo teatre – kuria spektaklį „Autonomija“, kaip pats sako, nuo nulio.

Spektaklio dramaturgija gimė iš pokalbių su aktoriais, jų gyvenimiškų patirčių, visi jie, pasak režisieriaus, bandė atsakyti į klausimą, kas yra autonomija.

„Autonomija man – svarbi sąvoka, mane dominanti ir Vengrijoje, ir kitose rytų Europos, postsovietinėse šalyse, nes gyvenome sistemoje, kur buvo lengva pasakyti, kad yra priešas, kurio nekenčiame, visi, galima sakyti, buvome vienoje pusėje. Bet šiandien viskas sudėtingiau. Man buvo įdomu šiame spektaklyje tyrinėti asmens autonomiją, kaip ji sukuriama, kada atsiranda jos stygius. Taigi, pradžia buvo tokia, bandėme atsakyti į klausimą, kas yra autonomija“, – sakė režisierius A. Schillingas.

Pasak režisieriaus, iš visų pasakojimų spektaklyje jis sukūrė šeimos istoriją, nes viskas prasideda šeimoje. Spektaklyje aktoriai naudoja savo vardus, tačiau nereiškia, kad vaidina save, sako režisierius, jie kuria personažus. Toks kūrybinis metodas jau pažįstamas iš ankstesnio A. Schillingo spektaklio „Didis blogis“, kuriame vaidino ir naujajame vieną vaidmenų kuriantis aktorius Valentinas Masalskis. Jis Jaunimo teatro spektaklyje vaidina pirmąkart.

„Spektaklis apie šeimos dekadansą, apie nuopuolį apie jų paslaptis, melagystes, apie homosovietiškos šeimos, kurią slegia praeitys, tos aktualijos, kurios išvirsta iš mūsų – žydų tema, miškinių tema – mūsų praeitis labai susimaišius“, – kalbėjo aktorius V. Masalskis.

Spektaklyje taip pat vaidina aktoriai Vidas Petkevičius, Viktorija Kuodytė, Kristina Andrejauskaitė, Andrius Bialobžeskis, Ina Kartašova, Aleksas Kazanavičius, Janina Matekonytė, Lukas Petrauskas, Dovilė Šilkaitytė, Neringa Varnelytė, Dainius Gavenonis, Rugilė Latvėnaitė ir Simas Lunevičius.

Spektaklio premjera Jaunimo teatre – penktadienį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi