Kultūra

2015.09.08 13:45

50 A. Sutkaus sidabro bromido atspaudų bus saugomi Raudondvaryje

LRT.lt2015.09.08 13:45

„Su fotografija yra panašiai kaip su aukso ieškojimu – kasi, paskui plauni žemes, vildamasis atrasti aukso kruopelytę. O tas auksas gali būti pirmame kastuve, gali būti ir paskutiniame. Arba tame, kurio jau nebepajėgei iškasti“, – teigia Nacionalinės premijos laureatas, fotomenininkas Antanas Sutkus.

„Su fotografija yra panašiai kaip su aukso ieškojimu – kasi, paskui plauni žemes, vildamasis atrasti aukso kruopelytę. O tas auksas gali būti pirmame kastuve, gali būti ir paskutiniame. Arba tame, kurio jau nebepajėgei iškasti“, – teigia Nacionalinės premijos laureatas, fotomenininkas Antanas Sutkus.

Atrodo, kad tų „aukso smilčių“ A.Sutkui pavyko išsijoti nemažai – fotografas sulaukė pasaulinio pripažinimo. Jo nuotraukų yra įsigijęs Oscaro Niemeyerio muziejus Brazilijoje, Tarptautinis fotografijos centras Niujorke, Drezdeno galerija, Nacionalinė biblioteka Paryžiuje, atlikėjas Eltonas Johnas, kiti žinomi asmenys.

Neseniai Londono „Sotheby’s” aukcione A. Sutkaus fotografija „J. P. Sartre`as Lietuvoje“ buvo parduota už 30 tūkst. litų.

Liepos 6-ąją, Valstybės dienos proga, Raudondvario dvaro pilyje bus atidaryta jo darbų paroda. Pranešama, kad A. Sutkus Kauno rajonui dovanoja daugiau kaip 50 originalių sidabro bromido atspaudų. Kolekcijos dovanojimo aktą birželio 28 dieną Raudondvario dvare pasirašys A. Sutkus ir Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.

Raudondvario dvaro direktorė Snieguolė Navickienė patikino, kad fotografijos klasiko darbai bus pagarbiai eksponuojami ir patikimai saugomi. Pasibaigus Raudondvario dvaro žirgyno atnaujinimo darbams čia įsikurs menų inkubatorius su fotografijos galerija. Į ją bus perkelta ir A. Sutkaus dovanota kolekcija.

Juostelės tarnavo raketoms

Netoli Zapyškio, vaizdingame Kluoniškių kaime gimęs A. Sutkus apgailestauja, kad nepavyko išsaugoti kai kurių ankstyvojo laikotarpio darbų.

Būdamas šešerių metų būsimasis fotomenininkas susirgo tuberkulioze. Turėdamas daug laiko, skaitė. „Perskaičiau visą Zapyškio biblioteką. Didžiausios mano vaikystės svajonės buvo radijas, dviratis ir fotoaparatas. Per vasaras padirbėdavau ir pirmiausia įsigijau fotoaparatą. Tada dar mokiausi aštuntoje klasėje“, – prisimena fotografijos meistras.

Vaikystėje jis fotografavo bendraklasius, durpynuose sunkiai dirbančius žmones, gamtą – įprastą sau aplinką. „Gaila, kad 1955–1958 archyvą, paliktą Ežerėlyje, pusbrolis raketomis paleido – fotojuostos labai gerai degė“, – šypsodamasis pasakoja fotografas.

Seniausia išlikusi A. Sutkaus nuotrauka yra 1956 metais fotografuotas Zapyškio dvaras.

Siekia užčiuopti sielą

A. Sutkus 1965 metais buvo vienas pirmųjų fotografų, kuriems leidosi fotografuojamas prancūzų filosofas Jeanas Paulis Sartre`as ir jo bendražygė Simone`a de Beuvoir .

A. Sutkus yra įvertintas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ir Lenkijos Prezidento ordinais, yra pelnęs per 80 kitų apdovanojimų. A. Sutkus yra Nacionalinės premijos laureatas.

Gausybė apdovanojimų ir garsūs vardai A. Sutkui netrukdo kritiškai žvelgti į save. „Fotografuodamas, dirbdamas su archyvu, rengdamas fotografijų knygas jaučiuosi esąs paprastas fotografas. Atsargiai vartoju „menininko“ terminą, nes, ar tai yra menas, parodys laikas“, – kalba gyvuoju fotografijos klasiku tituluojamas A. Sutkus.

Menotyrininkai dažnai pabrėžia humanistinį A. Sutkaus kūrybos pobūdį. Jį visada traukė portretas, socialinė fotografija. Kūrėjas mano, kad toks jo požiūris į pasaulį atsirado intuityviai.

„Manau,  kad fotografija – tai  dvasios metraštis. Žmogaus ir tautos, nes čia atsiskleidžia laikas ir socialinė aplinka. Per ją, per įvairias detales – santykiai, vertybės, pasaulio suvokimas. Todėl mano kadro siekiamybė buvo užčiuopti žmogaus sielą ir jos neišgąsdinti“, – teigia pirmosios lietuvių fotomenininkų kartos lyderis A. Sutkus.