Kultūra

2018.03.01 23:46

Opera „Post futurum“ šiuolaikiškai pasakoja Lietuvos istoriją

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.03.01 23:46

Nacionaliniame operos ir baleto teatre – Valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtos operos „Post Futurum“ premjera. Jos autoriai – ne kartą dirbę kartu dramos teatro scenoje – kompozitorius Gintaras Sodeiką, libreto Autorius Sigitas Parulskis, scenografas Gintaras Makarevičius ir režisierius Oskaras Koršunovas.  

Operos „Post Futurum“ libreto autorius Sigitas Parulskis apie Lietuvos istoriją pasakoja per Dievą ir Šėtoną. Kompozitorius Gintaras Sodeika sako pasidavęs S. Parulskio pasiūlytam žaidimui, ir sukūrė spalvingą muziką. Pasak kūrėjų, šiuolaikinė opera gimė po ilgamečio kūrėjų bendradarbiavimo dramos scenoje.

Režisierius Oskaras Koršunovas sako, kad iš pradžių diskutavo, kas yra šiuolaikinė opera, kur jos vieta – kapinėse ar visgi galima padaryti ką nors gyvo, patrauklaus. S. Parulskio pasiūlytas istorijos pasakojimas, pasak režisieriaus, leido spektaklį padaryti ne tokį pompastišką, kokie kartais būna valstybės jubiliejų proga, tačiau didingą. Tiesa, operoje netrūksta ir ironijos – scenoje pasirodo net Vytautas Didysis.

Scenografijos ašimi jos autorius Gintaras Makarevičius pasirinko Signatarų namus Vilniuje. Tačiau pastatas scenoje nuolat kinta. Vaizdo projekcijas kūrė Rimas Sakalauskas.

Operos kulminacija – Nepriklausomybės akto pasirašymas. Pasak kūrėjų, XX a. pradžia buvo sudėtingas, bet ir labai spalvingas Lietuvai istorijos tarpsnis.

„Post futurum“ premjera Nacionaliniame operos ir baleto teatre – penktadienį.

Plačiau apie tai – Monikos Petrulienės ir Margaritos Alper reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.