Kultūra

2018.02.27 19:32

Teatre patiems mažiausiems – atsipalaidavimas ir dėmesys vaikui

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.02.27 19:32

Ką ir kaip vaidinti tiems, kas dar tik mokosi ploti, ir kuo teatras vos kelių mėnesių ar kelerių metų žiūrovams skiriasi nuo skirto suaugusiems? Prieš vos daugiau kaip mėnesį Vilniuje atsidaręs naujas teatras mažiesiems „Pradžia” jau pristato tris premjeras skirtingoms vaikų amžiaus grupėms. Jaukioje teatro erdvėje laukiami net patys mažiausi – tėvai nesibaimindami gali ateiti su vos kelių mėnesių kūdikiais.  

„Patiems mažiausiems, nuo nulio iki trejų, produkcijų Vilniuje, Lietuvoje trūksta. Mes orientuojamės į pačius pačius mažiausius, atsižvelgiame į jų raidos specifiką, kaip reikia šnekėtis su metinuku, kaip reikia šnekėtis su trimečiu. Aiškinamės, kaip jie „gaudo“ informaciją, ką jie supranta ir tuo remdamiesi kuriame spektaklius“, – pasakoja teatro vaikams „Pradžia“ įkūrėja Aušra Paukštytė.

Mintis apie netradicinę, taisyklių nekaustomą, jaukią erdvę patiems mažiausiems ir jų tėvams kilo prieš pusantrų metų. Teatro „Pradžia“ įkūrėja neslepia – ją paskatino asmeninė patirtis.

„Pati auginau mažametę dukrą, nuolat kilo klausimai, ką gi veikti savaitgalį – kavinių, prekybos centrų, kur gali nueiti su vaikais, jau yra apstu, bet kultūrinės programos, kur gali šiek tiek pailsėti, atsigauti ir kažką gero gauti, trūko. Iš pradžių tiesiog galvojau apie alternatyvią erdvę žaidimų kambariui. Teato idėja atsirado daug vėliau“, – prisipažino įkūrėja.

A. Paukštytė juokauja, kad žmonių, kurie išdrįstų kūdikį neštis į filharmoniją turbūt nepažįsta, o jų teatriuke, grojant styginių kvartetui, mažyliams leidžiama paropinėti šalia muzikantų ir taip patirti gyvą klasikinę muziką nekeliant panikos tėvams. Be to, teatre „Pradžia“ mažiausiems pritaikyta ir spektaklių trukmė, ir laikas, ir forma, o po pasirodymo laukia dar ir edukacinis-pramoginis užsiėmimas.

„Visi teatrai dažniausiai daro renginius 12-ą valandą, kai tam tikro amžiaus vaikai jau būna pavargę, jau būna spėję ir pavalgyti, ir padūkti, ir pervargti, jie jau nori miegoti, todėl žiūrėti spektaklį yra per daug intensyvu. Pavyzdžiui, 10 valandos rytas, kas atrodė daug kam labai neįprasta ir tikrai per anksti, mums labai tinka“, – apie subtilybes pasakoja teatro vaikams „Pradžia“ įkūrėja.

Teatro kūrėjai pasakoja nuo veiklos pradžios sulaukiantys itin didelio susidomėjimo ir jau spėję įsitikinti, kad po kelių spektaklių ir juos lydinčių užsiėmimų su aktoriais, net kelių mėnesių mažyliai ima kartoti tai, ką matė ir girdėjo. Siekdami kuo labiau praturtinti mažuosius, kartu su vaiko raidos specialistais ir pedagogais teatralai jiems parengė iš esmės skirtingus pasirodymus.

Išsamiau apie teatrą vaikams – Giedrės Baltrušytės pasakojime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.