Kultūra

2018.02.27 09:43

Frankofonijos dienų pradžią pažymės eklektiškieji „Lo'Jo“

LRT.lt2018.02.27 09:43

Frankofonijos dienų proga kovo 2 d. Vilniuje ir kovo 3 d. Kaune bus surengti prancūzų grupės „Lo‘Jo“ koncertai. „Lo’Jo“ – legenda tapęs šešetukas iš Prancūzijos. Daugiau nei 30 metų koncertuojantys muzikantai yra išleidę 15 albumų. Grupė savo nuolat evoliucionuojančia kūryba primena, kad žmonės keičiasi, progresuoja ir maištauja, tad ruoškitės būti nustebinti net jei ją esatę girdėję anksčiau, teigiama pranešime spaudai.

Kodėl turi išgirsti „Lo’Jo“? Nes jie yra „seni geri“. Poetiškos muzikos veteranai „Lo’Jo“ susibūrė 1982 m. mažame Prancūzijos kaimelyje prie Anžuero ir iš karto gavo vieno eklektiškiausių, ekscentriškiausių ir labiausiai įkvepiančių muzikos europietiškų kolektyvų vardą. Kaip ir jų amžininkai britų grupė „The Mekons“, „Lo‘Jo“ yra naujų muzikos formų išradėjai, nuo pat pradžių į savo pasirodymus įtraukę teatrą ir vizualinius menus.

Pripažinti albumai. Po 1993 m. debiutinio įrašo „Fils de Zamal“ tikrą proveržį padarė 1998 m. „Mojo Radio“ albumas. Naujausias – 2017 m. pasirodęs grupės įrašas – „Fonetiq Flowers“ sulaukė kritikų liaupsių. Šis darbas, įrašytas keliaujant tarp Afrikos, Pietų Korėjos ir JAV, užėmė 132 vietą „Songlines Top of the World“ sąraše. 2007 m. „BBC Music Award“ apdovanojimuose „Lo‘Jo“ buvo nominuoti pasaulio muzikos kategorijoje, o 2013 m. pelnė „Songlines“ žurnalo geriausios grupės vardą.

Garsų įvairovė. Visi „Lo‘Jo“ albumai yra skirtingi ir ypatingi. Grupės skambesys primena klasikinį prancūzų šansoną, džiazą, jame gausu garsų ir instrumentų iš viso pasaulio. Tai world music su stipriais Šiaurės Afrikos bei prancūziškais elementais. „Mielai keista ir stebėtinai pažįstama“ apibūdinamoje muzikoje darniai pinasi dub regis, afrikietiški, arabiški motyvai, apglėbti poetiško jautrumo bei nuostabių seserų alžyriečių Yaminos ir Nadios Nid El Mourid vokalų.
 

Geriausi atsiliepimai. Savo kūrybinę ir organizacinę energiją skirianti iššūkiams bei ekscentriškiems renginiams „Lo‘Jo“ leidinio „The Independent“ yra įvardijama kaip „turbūt viena geriausių šiuo metu pasaulyje gyvai grojančių grupių“. „Lo‘Jo“ dirbo su daugybe muzikantų: „Tinariwen“, Robertu Plantu, Robertu Wyattu, Archie Sheppu ir kt. „The Guardian“ pabrėžia, jog „Lo‘Jo“ turėtų groti dideliuose stadionuose ir festivaliuose. Kiekvienas, kuriam pasisekė šią grupę išgirsti mažame klube, turėtų pasijusti labai laimingu“.

Summa summarum. „Lo‘Jo“ – tai muzika, varijuojanti nuo afrikietiško svingo, berberų bliuzo iki čigoniškų šokių. Poetiškos ir intriguojančios „Lo‘Jo“ dainos yra lydimos pianino, smuiko, korėjietiškos citros (zither), ūdo (oud), trimito garsų bei egzotiškų instrumentų. Šie trofėjai yra parsigabenti iš muzikinių klajonių, nuotykių ir tobulėjimų Pietinėje Sacharoje, Tbilisyje, Kaukaze, Indijos vandenyno Reunjono salos, Argentinos, Nepalo bei kitų netikėtų kampelių. Kaip teigia grupės lyderis D. Péanas: „Aš atvykau iš regiono, kuriame nėra savitos muzikinės kultūros, nėra folkloro, todėl užkursiu ugnį iš visų medienos rūšių!“

„Lo‘Jo“ Lietuvoje jau yra lenkęsi 2011 m., pasirodydami Vilniaus, Kauno publikai bei Nidos džiazo festivalyje. 

Grupės koncertai Lietuvoje:

Kovo 2 d. 19 val. Keistuolių teatras, Vilnius

Kovo 3 d. 19 val. VDU, Kaunas

Atlikėjai:

Denisas Peanas: vokalas, klavišai

Nadia Nid El Mourid: vokalas, perkusija

Yamina Nid El Mourid: vokalas, kamel n'goni, saksofonas, perkusija

Richardas Bourreau: smuikas

Baptiste Brondy: būgnai

Alexandre`as Cochennecas: bosinė gitara

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.