Naujienų srautas

Kultūra2018.02.27 09:14

Gaono muziejuje atidaroma vilniečių portretų paroda, dalis kolekcijos liks Vilniuje

BNS 2018.02.27 09:14

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre antradienį atidaroma vilniečių portretų paroda.

Dailininko litvako Rafaelio Chvoleso sūnus dalį paveikslų žada padovanoti centrui.

Parodoje „Mes žiūrime į juos, jie žvelgia į mus. Rafaelis Chvolesas: vilniečių portretai 1945–1959 m.“ bus eksponuojami šio dailininko praėjusio amžiaus penktajame ir šeštajame dešimtmetyje tapyti portretai.

Kaip BNS sakė parodos kuratorė Ieva Šadzevičienė, daugiausia bus rodomi R. Chvoleso šeimos narių, šeimos draugų portretai.

Paroda, surengta bendradarbiaujant su Prancūzijos institutu, skiriama atkurtos Lietuvos šimtmečiui.

„Atsigręždami į šimtą Lietuvos istorijos metų, parodoje žvilgsnį nukreipiame į pokarinį Vilnių ir dar mažai tyrinėtus pirmuosius sovietinės okupacijos dešimtmečius. R. Chvoleso portretuose įamžinti vilniečiai po karo bandė atkurti gyvenimą gimtajame mieste, tačiau susidūrė su kultūrinės tapatybės slopinimo politika, užgniaužta kūrybine laisve“, – teigė menotyrininkė.

Pasak jos, parodą atvežantis dailininko sūnus minėjo, kad dalis kolekcijos bus padovanota Tolerancijos centrui.

R. Chvolesas gimė Vilniuje 1913 metais. Čia jis užaugo, pradėjo dailininko karjerą, tarpukariu priklausė novatoriškų pažiūrų žydų menininkų sambūriui „Jung Vilne“.

Po Antrojo pasaulinio karo, negrįžtamai pakeitusio Vilniaus ir jo gyventojų veidą, R. Chvolesas perteikė tapydamas to meto asmenybių portretus, teigiama muziejaus pranešime.

1959 metais dailininkas persikėlė į Varšuvą, čia kūrė iliustracijas knygoms, teatro ir kino afišoms. 1969 metais su šeima jis emigravo į Paryžių.

R. Chvolesas savo kūrybą pristatė personalinėse ir kolektyvinėse parodose JAV, Kanadoje, Europoje, Izraelyje. 1981 metais jam buvo suteiktas Europos dailės akademijos medalis, 1983 metais – Paryžiaus miesto medalis, 1994 metais Izraelyje dailininkui skirtas Prix Manger apdovanojimas, po metų jo kūryba įvertinta Šolom Aleichemo prizu.

Dailininkas mirė 2002 metais Paryžiuje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi