Naujienų srautas

Kultūra2018.02.23 13:17

Poeto J. Brodskio romanas su Lietuva – naujame dokumentiniame filme

LRT.lt 2018.02.23 13:17

Šį penktadienį kino teatre „Skalvija“ ir šeštadienį Vilniaus knygų mugėje režisierė Lilija Vjugina ir poetas Tomas Venclova pristatys dokumentinės juostos „Romas, Tomas ir Josifas“ premjerą. Tai – pirmasis filmas apie lietuviškąjį Nobelio premijos laureato Josifo Brodskio gyvenimo tarpsnį, rašome pranešime spaudai.

Įkvepianti istorija apie lietuviškus pėdsakus J. Brodskio (1940–1996) gyvenime nukels į sovietmetį. Pirmą kartą Vilniuje sovietų valdžios persekiojamas rašytojas apsilankė 1966 m.

Poeto „romanas su Lietuva“ tęsėsi iki pat jo gyvenimo pabaigos. J. Brodskis yra prisipažinęs, kad kelionės į Lietuvą jam buvo tapę organizmo poreikiu, o rašytojo draugai tas viešnages vadino tiesiog meile. Poetui patiko Vilnius, išsiskiriantis savo neskubiu gyvenimo tempu ir iškalbinga architektūra.

J. Brodskio kūrybos žinovai teigia, kad jo eilėse atgarsį yra radę Vilniaus baroko polifonija, jo bažnyčių siluetų išraiškingumas.

Viešnagės Lietuvoje paženklintos ir poeto asmeninio gyvenimo dramų – čia jis gydėsi nelaimingos meilės sieloje įrėžtas žaizdas. Vienas garsiausių rusų „sidabro amžiaus“ lyrikų savo širdį galėjo valandomis lieti bičiuliui fizikui Ramūnui Katiliui ir jo žmonai Elmirai jų bute Liejyklos gatvėje. Katilių bute Josifas daug piešė, rašė, fotografavo. Šis adresas vėliau tapo žinomas kaip J. Brodskio vilnietiški namai.  Šiandien juos puošia poetui skirta memorialinė lenta.

Dokumentinėje juostoje taip pat minimas rašytojo draugas lietuvių poetas, eseistas Tomas Venclova, su kuriuo J. Brodskis bendravo jau emigracijoje. Jis dalyvavo T. Venclovos sutuoktuvėse JAV. Šie unikalūs kadrai pateko į filmą.

„Mūsų likimai kažkuo galbūt buvo panašūs. Abu nemėgome valdžios ir valdžia nemėgo mūsų. Abiejų mūsų nespausdino arba, jeigu spausdindavo, tai būdavo stebuklas ir didelė išimtis. Abu visuomenėje buvome laikomi neprisitaikėliais ir keistuoliais“, – filme kalba T. Venclova.

Dokumentinėje juostoje pasakojama istorija vyksta sovietmečiu, kuomet buvo negailestingai ribojama asmens bei žodžio laisvė, o bet koks pasipriešinimas valdžiai grėsė sunkiomis bausmėmis ar ištrėmimu.  

Filmo scenarijaus autorė ir režisierė L. Vjugina yra Rusijos televizinės dokumentikos mokyklos atstovė, daugelio apdovanojimų nominantė ir konkursų laureatė. Naujausias jos darbas – itin asmeniškas, nes L. Vjugina gimė ir augo Vilniuje, Klaipėdos gatvėje, vos dvi minutės kelio nuo namo, kuriame nuolat apsistodavo J. Brodskis.  

Režisierės manymu, Lietuva buvo pirmieji poeto „Vakarai“, čia jis sutiko žmones, savo mentalitetu nepanašius į tuos, su kuriais bendravo iki tol, ir tas kitas – ne sovietinis – bendravimas jį labai stipriai paveikė. Tad dokumentiniame filme istoriją stengiamasi papasakoti iš įvairių perspektyvų, remiantis vaizdo medžiaga, fotografijomis, laiškais ir prisiminimais žmonių, kurie buvo artimi ir brangūs J. Brodskiui.

Filmo „Romas, Tomas ir Josifas“ premjera vasario 23 d., penktadienį, 18.30 val. ir vasario 25 d., sekmadienį, 15.10 val. „Skalvijos“ kino centre, vasario 24 d. 13 val. Vilniaus knygų mugėje.

Filmas taip pat bus pristatytas Maskvoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi