Kultūra

2018.02.22 11:20

Kultūros ministrė: šiemet Vilniaus knygų mugė yra gera repeticija

LRT.lt2018.02.22 11:20

Parodų ir kongresų centre „Litexpo“ prasidėjo keturias dienas truksianti 19-oji Vilniaus knygų mugė. Šiemet organizatoriai kviečia švęsti modernios valstybės atkūrimo šimtmetį ir skaityti Lietuvą, kaip gyvą, atvirą tekstą, kuris kasdien rašomas vis iš naujo, teigiama Kultūros ministerijos pranešime žiniasklaidai.

„Per devyniolika metų Vilniaus knygų mugė tapo kultūros metų įvykiu. Šie metai Lietuvai ypatingi – šimtas metų atkurtai Lietuvai leidžia ne tik įvertinti, koks buvo praėjęs šimtmetis, tačiau ir apmąstyti, koks bus ateinantis. Neabejotina, jog literatūra, kalba ir kultūra privalo išlikti pamatu ir artimiausiam šimtmečiu. Tai leidžia užtikrinti tautos tęstinumą ir atrasti savo unikalumą pasaulyje“, – kalbėjo kultūros ministrė.

Pasak kultūros ministrės, Vilniaus knygų mugė yra gera repeticija prieš balandžio 10–12 dienomis vyksiančią tarptautinę Londono knygų mugę, kurioje garbės viešnių teisėmis dalyvaus visos trys Baltijos šalys.

Ruošiantis Lietuvos prisistatymui Londone, Vilniaus mugėje lankysis gausi britų žurnalistų bei leidėjų delegacija – leidyklų „Fitzcarraldo editions“, „Profile books“, „Comma press“, „Shearsman books“ atstovai ir žurnalistai, bendradarbiausjantys su tokiais leidiniais, kaip „The Times Literary Supplement“, „London Review of Books“, „The Guardian“, „The Spectator“, „The Observer“, „Financial Times“, „The Bookseller“ ir kt.

Šia tema organizuojama diskusija ,,Pakeliui į Londoną: naujos galimybės lietuvių literatūrai“, kurios metu garsi britų žurnalistė Rosie Goldsmith, du dešimtmečius dirbusi su BBC, Europos literatūros tinklo įkūrėja, kalbins Lietuvą Londono knygų mugėje atstovausiančius rašytojus – Kristiną Sabaliauskaitę, Tomą Venclovą, Undinę Radzevičiūtę ir Alvydą Šlepiką.

Diskusijų klube šiemet atsirado nemažai literatūrinių temų. Apie baltas dėmes mūsų vertimų žemėlapyje su Elžbieta Banyte, Gabriele Gailiūte-Beinoriene ir Aurelijumi Katkevičiumi kalbėsis diskusijos moderatorė vertėja Rasa Drazdauskienė.

Vilniaus knygų mugės renginių cikle ,,Mūsų šitmetis. Kalbasi rašytojai“ kasdien susitiks Lietuvos ir kaimyninių šalių rašytojai, kalbėsiantys apie asmenines istorijos teikiamas patirtis. Renginiuose dalyvaus rašytojai – Nora Ikstena (Latvija) ir Danutė Kalinauskaitė, Zuska Keplova (Slovakija) ir Eugenijus Ališanka, Jonas Hajek (Čekija) ir Alvydas Šlepikas, Jerzy Illg (Lenkija) ir Mindaugas Kvietkauskas, Ilmar taska (Estija) ir Herkus Kunčius).

LRT studijoje vyks diskusija-forumas „Europos kultūros paveldas: išsaugoti, aktualizuoti ir perduoti ateities kartoms“. Diskusija skirta Europos kultūros paveldo metų paskelbimui Lietuvoje.

Lankytojų pamėgtoje ir jau tradiciškai rengiamoje Knygos kino programoje – Lietuvos, Lenkijos, Latvijos, Estijos ir Čekijos šimtmečiams skirti dokumentiniai ir meniniai filmai tarp kurių R. Zemkausko režisuotas „Cherchez Greimas“ ir Vilniaus knygų mugės premjera – ,,Romas, Tomas ir Josifas“, kurį režisierė L. Vjugina pristatys kartu su Tomu Venclova.

Vilniaus knygų mugėje „Skaitau Lietuvą – skaitau pasaulį“ šiemet dalyvaus 370 dalyvių iš 9 pasaulio šalių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.