Kultūra

2018.02.18 11:53

Artėjant BAFTA apdovanojimams britų aktorės reikalauja nutraukti priekabiavimą

BNS2018.02.18 11:53

Artėjant kino apdovanojimams BAFTA apie 200 britų aktorių, tarp jų – Kate Winslet ir Emma Watson sekmadienį paskelbė viešą laišką, kuriame pareikalavo nutraukti lytinį priekabiavimą ir prievartą.

Tarp tą laišką pasirašiusiųjų buvo ir aktorės Emma Thompson, Kristin Scott Thomas, Keira Knightley bei Saoirse Ronan. Jos išreiškė solidarumą su Jungtinėse Valstijose Holivudo moterų inicijuotu judėjimu „Time's Up“ bei paragino aukoti naujam Teisingumo ir lygybės fondui, kurio tikslas yra padėti lytinės prievartos aukoms.

Laikraštyje „The Observer“ išspausdintas laiškas adresuotas „brangioms seserims“ ir buvo gana panašus į praėjusį mėnesį amerikiečių aktorių paskelbtą pareiškimą. Britės ragino sukurti tarptautinį judėjimą, kuris panaikintų įsivešėjusią lytinio išnaudojimo kultūrą, kurią atskleidė nederamu lytiniu elgesiu kaltinamo Holivudo magnato Harvey Weinsteino ir kitų veikėjų skandalas.

„Labai netolimoje praeityje gyvenome pasaulyje, kur lytinis priekabiavimas buvo nepatogus juokelis; neišvengiama, gėdinga buvimo mergina ar moterimi dalis. Apie tai tikrai nebuvo diskutuojama, o ką jau kalbėti apie (problemos) sprendimą“, – sakoma laiške.

„Atrodo, kad 2018-aisiais pabudome pasaulyje, pasirengusiame pokyčiams. Jei iš tikrųjų pasinaudosime šia akimirka, linija smėlyje pavirs akmeniu“, – teigiama jame.

„Galios disbalansas“

Minėtas laiškas buvo paviešintas prieš šio vakaro Britų kino ir televizijos meno akademijos (BAFTA) apdovanojimų ceremoniją. Manoma, kad vasario 18-ąją Londone raudonasis kilimas „pajuos“ taip, kaip tai atsitiko praėjusio mėnesio „Auksinių gaublių“ ceremonijoje. Tąkart beveik visos aktorės nusprendė rengtis juodai, protestuodamos prieš lytinį priekabiavimą kino industrijoje.

„Artėjant (apdovanojimams) BAFTA, mūsų industrijos šventės ir pripažinimo metui, tikimės, kad nestabdomi sienų galėsime atšvęsti šią neįtikėtiną solidarumo ir vienybės akimirką susirinkdami ir paversdami šį judėjimą tarptautiniu“, – sakoma laiške.

Jame taip pat pabrėžiama, kad aukų prisipažinimai apie priekabiavimą Holivude dabar jau yra išplitę po visą pasaulį, ir šis judėjimas nebėra susijęs vien su pramogų pasaulio industrija.

Be kita ko, atkreipiamas dėmesys į tokias Didžiojoje Britanijoje paplitusias problemas kaip nevienodi atlyginimai, mokami moterims ir vyrams, bei aplinka darbovietėse, verčianti jaustis nesaugiai.

„Šis judėjimas yra tarpsektorinis, skirtas pokalbiams apie rases, klases, bendruomenę, sugebėjimus ir darbo aplinką, skirtas kalbėti apie galios disbalansą“, – sakoma laiške.

Dar apie 160 aktyvistų ir akademikų pasirašė laišką, raginantį paremti naująjį fondą, kuriuo siekiama paversti darbovietes saugiomis ir paremti priekabiavimo aukas.

Tie žmonės padėkojo įžymybėms už pagalbą „beprecedenčiu būdu atnešti į visuomenės sąmonę tokias problemas kaip lytinis priekabiavimas ir išžaginimas“.

„Manome, kad atėjo tokia akimirka, kai galime sutelkti savo kolektyvinę energiją ir sugriauti tylos sieną, kuri juosia smurtą prieš moteris ir merginas“, – sakoma aktyvistų ir akademikų laiške.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.