Kultūra

2018.02.15 18:26

Mirė ketvirtadienį ordiną turėjęs atsiimti kompozitorius V. Paketūras

lrytas.lt, LRT.lt2018.02.15 18:26

Vasario 15 d. Lietuvos muzikų bendruomenę paliko pedagogas, kompozitorius Vaclovas Paketūras. Prieš keletą savaičių dar spėjęs atšvęsti garbingą 90-ies metų jubiliejų, atsiimti jam skirto valstybinio apdovanojimo už nuopelnus Lietuvai muzikui jau neteks – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžius Vaclovui Paketūrui LR prezidentūroje turėjo būti įteiktas ketvirtadienį.

1958 metais V. Paketūras baigė Lietuvos valstybinę konservatoriją (dabar Lietuvos muzikos ir teatro akademija), Eduardo Balsio kompozicijos klasę. Iškart ją baigęs, savo Alma Mater pradėjo dėstyti teorines disciplinas, 1973 m. įgijo docento, 1986 m. – profesoriaus vardą. 1966–1971 m. jis dirbo Lietuvos kompozitorių sąjungos valdybos atsakinguoju sekretoriumi.

1978 m. V. Paketūrui buvo suteiktas LTSR nusipelniusio meno veikėjo vardas. Kompozitorius yra publikavęs 16 knygų (minėtinos „Harmonijos uždaviniai“, „Laisvoji balsavada“, „Elementarioji muzikos teorija“ ir kt.), per 200 muzikos kūrinių, arti 60 straipsnių, bendradarbiavo su Muzikos enciklopedija, dalyvavo Visuotinės enciklopedijos parengimo darbuose.

Kompozitoriaus V. Paketūro muzikiniam braižui apibūdinti tiktų „folklorinio romantizmo“ sąvoka. Jo kūrybą, kompozicinę medžiagą veikė ir inspiravo lietuvių folkloras: liaudies daina ir jai būdingas melosas, ritmas. 

Kompozitorius parašė apie 170 solinių bei chorinių dainų, bene pusė jų – lietuvių liaudies dainų išdailos. Lietuvių folkloro atspindžių gausu ir stambių formų kūriniuose (kūrinyje chorui ir orkestrui „Sukilkim, vargdieniai“, simfoninėje poemoje liaudies pasakos motyvais „Sigutė“) bei kamerinėse kompozicijose (Variacijos akordeonui, „Treptinis“, Lietuviškas skerco).

Prezidentė ir premjeras pareiškė užuojautą

„Atsisveikiname su talentingu kompozitoriumi ir pedagogu Vaclovu Paketūru.

Visai Lietuvai gerai pažįstamos kompozitoriaus V. Paketūro sukurtos dainos, kurių didelė dalis savo skambesiu tokios artimos mūsų tautos kūrybai. Jos plačiai skambėjo ir dar skambės dainų šventėse, koncertuose, festivaliuose. Kitiems kūriniams kompozitorius taip pat dažnai rinkdavosi lietuvių liaudies instrumentus.

Profesorių, kaip savo mokytoją, prisimins kelios muzikų kartos, iš V. Paketūro knygų studijavę muzikos teoriją ir harmoniją.

Dėl skaudžios netekties reiškiu nuoširdžią užuojautą V. Paketūro šeimai, draugams ir kolegoms, visai Lietuvos meno ir kultūros bendruomenei“, – rašoma prezidentūros pranešime žiniasklaidai.

„Anapilin iškeliavo pedagogas, kompozitorius Vaclovas Paketūras. Netekome iškilios asmenybės, nusipelniusios Lietuvos muzikai ir kultūrai. Reiškiu gilią užuojautą kompozitoriaus artimiesiems, bičiuliams, kolegoms“, – rašoma premjero užuojautoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.