Kultūra

2018.02.13 12:45

Kauno rajono muziejus pasipildė unikaliais J. Naujalio rankraščiais

BNS2018.02.13 12:45

Kauno rajono muziejus antradienį pristatė garsaus Lietuvos kompozitoriaus Juozo Naujalio rankraščius, ši unikali medžiaga bus prieinama muziejaus lankytojams Raudondvaryje.

 „Turime autentiškos medžiagos, kuri pernai atrasta Lietuvoje – iš Juozo Naujalio rinkinių. (...) Nuotraukas autentiškas, rankraščius, dainų gaidų. Muziejus pasipildė unikalia medžiaga“, – antradienį žurnalistams pasakojo Kauno rajono muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas.

Autentiškų J. Naujalio dainų gaidų rankraščių, nuotraukų ir gaidų sąsiuvinių muziejus įsigijo iš privataus kolekcininko. Tarp įgytų dokumentų – aštuoni gaidų rankraščiai, trys iš jų identifikuojami kaip rašyti paties kompozitoriaus, taip pat kelios Naujalių šeimos nuotraukos.

„Tokios medžiagos tikrai nėra daug, jie yra vienetiniai. Muziejininkai tyrinėjo rankraštį J. Naujalio ir mes identifikuojame tris rankraščius paties J. Naujalio ranka rašytus, galbūt tai reikalauja dar gilesnės rašto ekspertizės, tačiau tris jau galėtume priskirti, kiti rašyti ranka, bet juos galėjo rašyti kiti asmenys“, – pasakojo muziejininkas.

Kompozitoriaus rankraščiai eksponuojami dar keliuose Lietuvos muziejuose.

J. Naujalis (1869 – 1934) žinomas kaip vienas pirmųjų profesinės muzikos kūrėjų, žymiausias to meto Lietuvos vargonininkas, choro dirigentas, pedagogas ir muzikos mokyklos įkūrėjas, pirmojo lietuviško knygyno Kaune steigėjas, lietuvių muzikinės spaudos pradininkas, pirmųjų lietuvių dainų švenčių organizatorius ir dirigentas.

2019 metais bus minimos 150–osios J. Naujalio gimimo metinės.