Kultūra

2018.02.12 12:25

Dovana melomanams: nemokami simfoniniai koncertai Vilniuje ir Kaune

LRT.lt2018.02.12 12:25

Vienas spalvingiausių jaunesniosios kartos Europos dirigentų, estas Kristjanas Jarvi bei pastaruoju metu į karjeros ir žinomumo aukštumas šovęs lietuvis Modestas Barkauskas stos prie specialiai Baltijos valstybių šimtmečiui suburto jaunimo orkestro pulto ir vasario 13, 14 d. diriguos nemokamus koncertus Vilniuje ir Kaune. Abu koncertai skirti Atkurtos Lietuvos 100-mečiui. Jie vyks Lietuvos nacionaliniame dramos teatre šį antradienį ir Kauno valstybinėje filharmonijoje trečiadienį, rašoma pranešime žiniasklaidai.

BAO – toks yra naujojo orkestro pavadinimas, reiškiantis Baltijos šalių akademijų orkestrą (Baltic Academies Orchestra). Jo pagrindą sudaro talentingi Latvijos, Estijos ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijų studentai. BAO vasario 8–18 d. koncertuoja Taline, Tartu (Estija), Cėsyje, Rėzeknėje (Latvija), Vilniuje, Kaune (Lietuva), Gdanske (Lenkija) ir Berlyne (Vokietija).

BAO muzikos vadovu sutiko tapti tarptautinėje muzikos scenoje nestandartiniu mąstymu garsėjantis estas Kristjanas Jarvi – jis diriguos koncertą Vilniuje. O BAO koncertą Kaune apsiėmė parengti vienas ryškiausių mūsų jaunesniosios kartos dirigentų Modestas Barkauskas, kuris, be visų kitų titulų, yra ir LMTA dirigavimo dėstytojas. BAO koncertai Vilniuje ir Kaune – tai ne tik dovana melomanams, bet ir neįkainojama profesinė patirtis orkestre grojančiam jaunimui.

Modestas Barkauskas, D. Matvejevo nuotr.

Šiuo metu 35-erių Modestas Barkauskas yra bene dažniausiai mūsų kultūros žiniasklaidoje minimas dirigentas: metų sandūroje jis tapo naujuoju Šv. Kristoforo kamerinio orkestro vyriausiuoju dirigentu, o vos prieš keletą mėnesių laimėjo apdovanojimą prestižiniame Grzegorzo Fitelbergo dirigentų konkurse Katovicuose (Lenkijoje).

Modestą Barkauską galime išvysti diriguojantį Lietuvos kameriniam orkestrui, Nacionaliniam simfoniniam orkestrui, už muzikinį spektaklio parengimą Nacionaliniame operos ir baleto teatre jis buvo apdovanotas „Auksiniu scenos kryžiumi“, nemažai programų parengė su Klaipėdos kolektyvais.

Tuo metu Kristjanas Jarvis užaugo JAV, kur ir pasirinko savitą muzikinį kelią.

Kristjanas Jarvis, Peterio Adamiko nuotr.

Pradėjęs karjerą kaip Esa-Pekka Saloneno vadovaujamo Los Andželo filharmonijos orkestro dirigento asistentas, šiuo metu Kristjanas Jarvi yra Leipcigo Vidurio Vokietijos radijo simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas ir jo paties įkurto Baltijos jūros filharmonijos orkestro muzikos vadovas. Be to, Niujorke įkūrė klasikos-hiphopo-džiazo grupę „Absolute Ensemble“. K. Jarvi įgyvendintų bendrų projektų sąraše – bendradarbiavimas su kino režisieriais Tomu Tykweriu ir Andy Wachowskiu, kompozitoriais Arvo Pärtu, Steve`u Reichu, Tanu Dunu, kūrėjais ir atlikėjais Hauschka, Dhaferu Youssefu, Anoushka Shankar.

Apie darbą su orkestru Kristjanas Jarvi yra sakęs: „Mūsų visuomenėje yra labai daug baime pagrįsto mąstymo. Jis egzistuoja visose socialinėse grupėse, tokia grupė yra ir orkestras. Aš net Leipcige orkestro atlikėjams sakau: mus daro stipriais tai, kad jūs visi esate individualybės. Jūsų stiprybė yra mūsų stiprybė, o jūsų trūkumai taip pat yra mūsų stiprybė.“