Kultūra

2018.02.08 23:25

Helsinkyje pristatomas Baltijos šalių menas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.02.08 23:25

Šiuolaikinio meno muziejuje „Kiasma“ Helsinkyje atidaryta Baltijos šalių menui skirta paroda. Baltijos meną kaupianti Nacionalinė Suomijos dailės galerija teigia, kad svarbu matyti artimą kontekstą, nes Suomijos, kaip ir Lietuvos, Latvijos ar Estijos, istorija yra panaši. Pernai 100-metį atšventusi Suomija parodą skiria trijų Baltijos šalių valstybių atkūrimo jubiliejui.  

Aštuonių Lietuvos menininkų darbai yra Suomijos šiuolaikinio meno kolekcijos dalis. Kai kurie įsigyti prieš 20 metų, kiti – visai neseniai. Skulptoriaus Mindaugo Navako, fotomenininko Gintauto Trimako, taip pat Elenos Valiukaitės, Nomedos Urbonienės, Dariaus Žiūros, Gedimino Urbono kūryba suomius sudomino tik pradėjus rinkti šiuolaikinio meno kolekciją.

Dvi jaunos kūrėjos, kurių darbai Suomijos rinkinį papildė neseniai, geriau pažįstamos ten nei Lietuvoje. Grafikės Roma Auškalnytė ir Algė Julija Kavaliauskaitė gyvena Suomijoje. Suomiai pasirinko kūrinį apie namus, kaip būseną, ir litografijos darbų apie susitikimus ciklą, kuriuos A. J. Kavaliauskaitė sukūrė remdamasi Leonardo da Vinčio paskutine vakariene.

Parodos kuratoriai sako, kad Suomijoje tikslingai kaupiamas kaimyninių šalių menas.

Paroda veiks iki kitų metų kovo. Rudenį dar bus surengtas specialiai parodai kuriamas menininkės Eglės Budvytytės performansas.

Šiaurės šalyse šiemet tai – ne vienintelis renginys, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Viename žymiausių Švedijos muzikos festivalių rugpjūtį rengiama lietuvių kompozitorių programa. Diriguos Mirga Gražinytė-Tyla.

Plačiau apie tai – Monikos Petrulienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.