Kultūra

2018.02.06 23:53

Nacionalinė kultūros ir meno premija S. ir P. Stanikams skirta už estetinį meno provokatyvumą

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.02.06 23:53

Baigiame reportažų ciklą, skirtą šių metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatams, ir pristatome menininkų porą – Svajonę ir Paulių Stanikus. Premija Stanikams paskirta už estetinį meno provokatyvumą, Stanikų teigimu provokacija mene neišvengiama, viena iš būtinų sąlygų.

Svajonė ir Paulius Stanikai – vilniečiai, pastaruosius keliolika metų gyvenantys ir kuriantys Paryžiuje, sako visuomet norėję gyventi dideliame mieste.

Menininkai pasakoja susipažinę paauglystėje. Vėliau Svajonė studijavo tuomečiame dailės institute keramiką, Paulius – ekonomiką universitete. Kartu kurti pradėjo studijų metais. Po vieną kaip kūrėjai mes neegzistuojame, viską darome kartu, esame nedalomas kūrybinis vienetas, sako Stanikai.

Aukščiausias šalies apdovanojimas – Nacionalinė kultūros ir meno premija Stanikams paskirta už estetinį meno provokatyvumą. Jų teigimu provokacija mene neišvengiama, viena iš būtinų sąlygų.

Kurti Svajonė ir Paulius pradėjo nuo keramikos objektų, interpretuojančių tarybinės ir Vakarų istorinės klasikos skulptūros klišes. Vėliau savo kūrybą papildė piešiniais, milžiniško formato fotografija, instaliacijomis, dar vėliau – videofilmais montuotais iš videoperformansų ir dokumentinės medžiagos.

Savo darbus menininkai yra eksponavę daugelyje prestižinių pasaulio parodų ir projektų, tarp kurių – tarptautinės Venecijos, Liverpulio ir Pekino bienalės, Pompidou centras ir galerija „Vu“ Paryžiuje, galerija „White Box“ Niujorke. Lietuvoje pastaruoju metu jų darbus būdavo galima išvysti Vartų, Prospekto galerijose, Šlapelių namuose ar jau dabar nebeegzistuojančioje parodinėje erdvėje „Malonioji 6“.

Nacionalinės kultūros ir meno premijos Svajonei ir Pauliui Stanikams, rašytojai Danutei Kalinauskaitei, aktorei Eglei Gabrėnaitei, scenografui Gintarui Makarevičiui, kompozitorei Justei Janulytei ir fotomeninikui Ginatutui Trimakui bus įteiktos vasario 15 d., ceremoniją tiesiogiai transliuos LRT KULTŪRA.

Plačiau apie tai – Margaritos Alper reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.