Kultūra

2018.02.05 15:27

S. Skvernelis pritaria griežtesnei nacionalinės premijos laureatų atrankai

BNS2018.02.05 15:27

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad į viešumą iškilus istorijoms dėl kelių nacionalinės premijos laureatų galbūt netinkamo seksualinio elgesio, premijų skyrimo kriterijai turėtų būti papildyti ir nepriekaištingumo reikalavimais.

„Kalbant apie tas premijas, kurios jau paskirtos, jos galėtų būti atimtos tokiu atveju, jei asmuo būtų pripažintas kaltu. Kitas momentas – dėl premijų skirstymo (...) po tokių įvykių, skiriant Nacionalines premijas, turėtų, galbūt, atsirasti, nenoriu sakyti, kad nepriekaištingos reputacijos kriterijus, bet bent jau minimalus patikrinimas, kad tie, kurie jau pripažinti padarę priešingą teisei veiką, negalėtų pretenduoti tapti premijų laureatais“, – žurnalistams Vilniuje pirmadienį sakė S. Skvernelis.

Prezidentės spaudos tarnyba pirmadienį pažymėjo, kad po paviešintų įtarimų nacionalinių premijų laureatams „turėtų būti sugriežtinta kandidatų atranka, įvesti reputacijos reikalavimai“ taip pat „peržiūrima ir pačios komisijos sudarymo tvarka“.

Premjeras pritaria, kad reputacijos kriterijaus taikymas „būtų sveikintinas“ skiriant ir kitas valstybines premijas. Kartu jis pažymėjo neturintis priekaištų Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijai.

Pastarąją savaitę kaltinimų seksualiniu priekabiavimu ir kitokiu nederamu elgesiu sulaukė trys Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai: tapytojas Jonas Gasiūnas, fotografas Gintautas Trimakas, teatro režisierius Jonas Vaitkus, taip pat Vilniaus dailės akademijos docentas Arvydas Liepuonius. Anksčiau dvi menininkės tokiu elgesiu apkaltino kino režisierių, taip pat Nacionalinės premijos laureatą Šarūną Bartą.

S. Skvernelis pažymėjo, jog nesant teismo sprendimui „nėra prielaidų atimti tokią premiją“. Kalbėdamas apie premijos dar neatsiėmusį G. Trimaką, jis teigė, jog priimti ją, ar ne, turėtų apsispręsti pats menininkas.

„Jei jis jaučia ar mano, kad tikrai elgėsi netinkamai, matyt, būtų protingiausia pačiam atsisakyti. Jei mano, kad prielaidų šiems kaltinimams nėra, galbūt jis galės drąsiai, žiūrėdamas visiems į akis, tą premiją ir atsiimti“, – sakė vyriausybės vadovas.

Kartu premjeras sveikino liudijimus apie netinkamą žinomų asmenų seksualinį elgesį.

„Reikia sveikinti drąsius žmones, kurie pagaliau prabyla apie tokius atvejus, nes tai yra uždelsta – kol nebuvo pareiškimų ar informacijos, atrodė, kad viskas tvarkoje. Nors, kaip dabar paaiškėja, kažkas prieš dešimt, penkiolika metų matė, nuolat stebėjo tokius atvejus, ar turėjo įtarimų, bet tylėjo. Aišku, geriau vėliau, nei niekada“, – sakė jis.