Kultūra

2018.01.25 08:41

Vilniuje eksponuojamas didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškas

BNS 2018.01.25 08:41

Ketvirtadienį Vilniaus paveikslų galerijoje atidaroma paroda, kurioje eksponuojamas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškas, parašytas 1323 metų sausio 25 dieną.

Šiuo laišku krikščionys pirkliai, kariai, amatininkai, žemdirbiai ir dvasininkai iš viso pasaulio, ypač Liubeko, Štralzundo, Brėmeno, Magdeburgo ir Kelno miestiečiai, kviečiami atvykti ir apsigyventi Lietuvoje.

„Šis laiškas itin svarbus, nes tai pirmasis rašytinis šaltinis, kuriame paminėtas Vilnius. Parodoje eksponuojamas Gedimino laiškas lotynų kalba, atvežtas iš Latvijos valstybinio istorijos archyvo Rygoje“, – teigiama galerijos pranešime.

Pasak parodos kuratoriaus Remigijaus Černiaus, tai nėra pačio Gedimino laiško originalas, tai nuorašas, darytas tais pačiais 1323 metais.

„Laiško originalo nėra matęs nė vienas istorikas. Matyt, jis nėra išlikęs. Tačiau tuomet galiojo tokia sistema, kad gavęs laišką, miestas turėjo padaryti jo nuorašą ir pakabinti ant bažnyčios durų, kad su juo susipažintų miestiečiai, o originalą išsiųsti toliau“, – BNS pasakojo R. Černius.

Vilniuje iki kovo 20 dienos bus eksponuojama laiško kopija, daryta Rygoje.

Anot R. Černiaus, mokytojai kviečiami prie šio laiško vesti istorijos pamokas. Pirmoji pamoka suplanuota jau ketvirtadienio rytą.

Vilniaus paveikslų galerijoje surengta paroda „Lietuvos valdovo žodis pasauliui: atveriame mūsų žemę ir valdas kiekvienam geros valios žmogui“ yra skirta Vilniaus miesto gimtadieniui.

Sausio 25-ąją Vilniui sukanka 695-eri metai.

Numatoma kasmet Vilniaus paveikslų galerijoje per miesto gimtadienio šventę pristatyti išskirtinės svarbos kultūros vertybę iš Europos šalių institucijų fondų, aktualią Lietuvos ir Vilniaus istorijai.