Kultūra

2018.01.24 23:10

Bendram koncertui suburti ryškiausi Lietuvos ir Estijos kolektyvai

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.01.24 23:10

Lietuvos ir Estijos muzikai susivienijo koncertui „Baltijos laisvė“. Estijos nacionalinis vyrų choras ir Lietuvos kamerinis orkestras trijų Baltijos šalių kompozitorių muziką skiria 1918 metams, kai mūsų šalims prasidėjo naujas, laisvės kelias. Dirigentas Mikkas Ueleoja sako, kad skambės geriausių pasaulio koncertų salių verta šiuolaikinė muzika.

Koncertui suburti ryškiausi dviejų šalių kolektyvai, atstovaujantys Lietuvai ir Estijai visame pasaulyje. Estijos nacionalinis vyrų choras, kaip ir Lietuvos kamerinis orkestras dar vadinami kultūros ambasadoriais. Jų koncertą, kuriame skambės Lietuvos, Latvijos ir Estijos kompozitorių muzika, inicijavo Estijos dirigentas Mikkas Ueleoja.

Pasak jo, viskas prasidėjo nuo estų kompozitoriaus Erkio Sveno Tiūro kūrinio „Klausimai“. Dirigentas ieškojo, kaip šį kūrinį pristatyti didesnei klausytojų auditorijai, taip gimė Baltijos kompozitorių programa. 

Nacionalinės filharmonijos užsakymu Justė Janulytė koncertui parašė kūrinį „Ties tylia riba“. Pavadinimą pasiskolino iš lordo Alfredo Tennysono poezijos. Visą frazę „Čia, kur tylus pasaulio pakraštys“ kompozitorė interpretuoja kaip abstrakčią ribą: valstybės, istorijos virsmo ar išnykstančią horizonto liniją tarp dangaus ir žemės.

Estijos nacionalinis vyrų choras ir Lietuvos kamerinis orkestras su trimis solistais – kontratenoru Ka Bo Chanu, tenoru Valteriu Soosalu bei baritonu Ottu Indermite – koncertų turą Lietuvoje pradės ketvirtadienį Klaipėdos koncertų salėje, vėliau – Kaune ir Vilniuje.

Plačiau apie tai – Monikos Petrulienės ir Margaritos Alper reportaže.