Kultūra

2018.01.22 16:09

Kultūros ministrė: Davoso deklaracija pabrėžia kultūros vaidmenį

LRT.lt2018.01.22 16:09

Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson dalyvavo Davose (Šveicarijoje) vykusioje Europos kultūros paveldo konferencijoje. Kaip rašoma ministerijos pranešime žiniasklaidai, pirmą kartą aukščiausiu politiniu lygmeniu buvo aptarta kultūrinės aplinkos svarba, siekiant formuoti kultūra grindžiamą integruotą požiūrį į užstatytą aplinką bei kultūros paveldą.

„Svarbu priminti sau ir kitiems, kad mus supanti aplinka – miestai, pastatai ir kraštovaizdis yra glaudžiai susiję ir tarpusavyje, ir su čia gyvenančiais ar juos įveiklinančiais žmonėmis. Kultūra – svarbiausias humaniškumo matmuo – suteikia mums būtinus įrankius ir metodiką, padedančius tai įvertinti“, – konferencijoje pažymėjo kultūros ministrė L. Ruokytė-Jonsson.

Davoso konferencija išreiškė bendrą Europos šalių susirūpinimą dabarties iššūkiais – socialiniais ir ekonominiais pokyčiais, greitėjančia urbanizacija, periferinių rajonų mažėjimu, klimato pokyčiais ir žala aplinkai bei jų poveikiu mūsų gyvenamajai aplinkai. Šie veiksniai skatina ieškoti bendrų sprendimų ir kartu saugoti Europos užstatytos aplinkos kultūrines vertybes. Pabrėžiant užstatytos aplinkos istorinę reikšmę, 2018-ieji paskelbti Europos kultūros paveldo metais.

Konferencijoje buvo priimta Davoso deklaracija, kuri akcentuoja kultūros vaidmenį, kuriant gyvenamąją aplinką, ir pristato Baukultur koncepciją. Ši koncepcija aprėpia šiuolaikinius pastatus ir kultūros paveldą, taip pat infrastruktūrą, viešąsias erdves, kraštovaizdžio projektavimą bei statybas. Šalių vyriausybės yra skatinamos kurti ir įgyvendinti naują integruotą urbanizuotos aplinkos planavimo, kūrimo ir valdymo politiką, kad būtų išsaugotas kultūros paveldas ir kartu atspindėta dabarties kultūra. Davoso deklaracija – svarbus žingsnis įgyvendinant Europos kultūros paveldo metų 2018 siekius.

„Kultūros paveldo objektai yra neatsinaujinantis išteklius, jie turi būti ypatingai vertinami ir saugomi. Tikiuosi, kad ši Deklaracija ir Europos kultūros paveldo metais (2018 m.) iškelti tikslai padės ir Lietuvoje sustiprinti kultūros vaidmenį, formuojant mūsų gyvenamąją aplinką“, – teigė kultūros ministrė.

Sausio 22–23 d. kultūros ministrė dalyvaus Davoso Pasaulio ekonomikos forume.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.