Kultūra

2018.01.08 09:44

Holivudo žvaigždės „Auksiniuose gaubliuose“ paskelbė karą seksualiniam priekabiavimui

BNS2018.01.08 09:44

Per „Auksinių gaublių“ apdovanojimus Holivudas sekmadienį vienbalsiai paskelbė karą kino industrijoje įsigalėjusiam seksualiniam priekabiavimui ir prievartai.

Svarbiausias vakaro apdovanojimas ir dar trys statulėlės atiteko kriminalinei dramai „Trys stendai prie Ebingo, Misūryje“ (Three Billboards Outside Ebbing Missouri). Šie įvertinimai suteikė postūmį juostai prieš lenktynes dėl „Oskarų“; šie bus išdalyti kovo mėnesį.

Vis dėlto vakaro metu apdovanojimai filmams kartais atsidurdavo antrame plane, nes daugybė Holivudo žvaigždžių pasinaudojo proga paraginti kino pasaulį išsigydyti žaizdas ir judėti pirmyn.

„Savo tiesos skelbimas yra galingiausias įrankis, kurį mes visi turime“, – per ceremoniją viešbutyje „Beverly Hilton“ sakė aktorė ir televizijos laidų vedėja Oprah Winfrey, atsiimdama apdovanojimą už viso gyvenimo pasiekimus.

„Per ilgai moterys nebūdavo išgirstamos arba jomis nebūdavo tikima, jei jos išdrįsdavo prabilti apie tiesą prieš tų vyrų jėgą. Tačiau jų laikas jau baigėsi. Jų laikas baigėsi!“ – pridūrė O. Winfrey, o jos žodžius palydėjo audringi aplodismentai.

Šių metų „Auksinių gaublių“ raudonasis kilimas pavirto juoduoju, nes žvaigždės ryškius apdarus iškeitė į juodus, demonstruodamos nepakantumą priekabiavimo skandalams, pirmiausiai lėmusiems Holivudo magnato Harvey Weinsteino nuopuolį, o vėliau smogusių daugeliui kitų įtakingų vyrų pramogų sektoriuje, politikoje ir žiniasklaidoje.

Tačiau ir bendroje žinutėje, skelbtoje Holivudo užsienio spaudos asociacijos (HFPA) kino apdovanojimuose, skambėjo raginimai dėl nuolatinių pokyčių.

„Dabar žmonės žino apie jėgos disbalansą. Mūsų industrijoje tai lemia prievartą... Ji yra visur“, – ant raudonojo kilimo sakė Meryl Streep. Ji buvo nominuota „Auksiniam gaubliui“ už vaidmenį dramoje apie žiniasklaidos darbą „Valstybės paslaptis“ (The Post).

Vakaro vedėjas komikas Sethas Meyersas ceremoniją pradėjo keliais pokštais apie padėtį Holivude po H. Weinsteino nuopuolio.

„Dabar – 2018-ieji; marihuana pagaliau leidžiama, o seksualinis priekabiavimas – ne. Bus geri metai“, – sakė televizijos NBC vakaro šou vedėjas.

„Čia šįvakar esantys nominantai vyrai, pirmąkart per tris mėnesius jums nebus baisu išgirsti savo garsiai ištariamą vardą“, – pastebėjo S. Meyersas.

Ignoruojamos režisierės

Daugiausia statulėlių apdovanojimuose gavo Martino McDonagho filmas „Trys stendai prie Ebingo, Misūryje“. Šioje juostoje Frances McDormand vaidina motiną, kovojančią su vietos pareigūnais, nesugebančiais išsiaiškinti jos dukros nužudymo.

Ši juosta nugalėjo geriausio draminio filmo, geriausio scenarijaus kategorijose; be to, geriausia draminio filmo aktore buvo pripažinta F. McDormand, o geriausiu antro plano aktoriumi – Samas Rockwellas.

„Moterys neatėjo čia pavalgyti, jos atėjo dirbti“, – pareiškė F. McDormand atsiimdama apdovanojimą. Ji atkreipė dėmesį į „tektoninį poslinkį mūsų industrijos galios struktūroje“.

Vis dėlto geriausio režisieriaus kategorijoje nominuotas M. McDonaghas nusileido meksikiečių kino kūrėjui Guillermo del Toro. Jo režisuota fantastinė meilės istorija „Vandens forma“ (The Shape of Water) taip pat gavo apdovanojimą už geriausią muziką.

Dar dviem statulėlėmis buvo įvertintas filmas apie paauglės žengimą į suaugusiųjų pasaulį „Lady Bird“.

Tarp nominantų šiemet nebuvo nė vienos režisierės, ir į tai dėmesį atkreipė laimėtojus skelbusios aktorės Natalie Portman, Jessica Chastain ir Barbra Streisand.

„Ar teisingai išgirdau – buvau vienintelė moteris, gavusi geriausio režisieriaus apdovanojimą? Ar žinote, kad tai buvo 1984 metais? Tai buvo prieš 34 metus? Bičiuliai, atėjo laikas“, – sakė B. Streisand, prisimindama savo kurtą filmą „Yentl“.

Nors dėl daugelio kategorijų nugalėtojų intriga išliko iki paskutinės akimirkos, neabejota, kad geriausio miuziklo arba komedijos aktoriaus titulas atiteks Jamesui Franco už vaidmenį biografinėje juostoje „The Disaster Artist“, kurią jis pats ir surežisavo.

Atsiimdamas apdovanojimą J. Franco padėkojo savo broliui Dave`ui, irgi suvaidinusiam šiame filme, kuriame pasakojama aktoriaus Tommy Wiseau, prieš 15 metų sukūrusio blogiausia „tituluojamą“ juostą „Kambarys“ (The Room), istorija.

„Myliu jį labiau už viską. Ačiū mano mamai, kad man jį davė“, – susirinkusioms žvaigždėms apie savo brolį sekmadienį sakė J. Franco.

Reuters/Scanpix nuotr.

Geriausios miuziklo arba komedijos aktorės apdovanojimą pelnė Saoirse Ronan už vaidmenį filme „Lady Bird“. Įnirtingoje kovoje dėl nugalėtojos vardo ji įveikė Margot Robbie, suvaidinusią biografiniame filme „Aš esu Tonya“ (I, Tonya).

S. Ronan ant scenos sekmadienio ceremonijoje pasirodė dukart: kiek vėliau atsiimti apdovanojimo už geriausią komediją ji atlydėjo „Lady Bird“ režisierę Gretą Gerwig.

Geriausio draminio filmo aktoriumi tapo Gary Oldmanas. Jis buvo įvertintas už Didžiosios Britanijos premjero Winstono Churchillio vaidmenį biografinėje juostoje „Tamsiausia valanda“ (The Darkest Hour), kurios veiksmas vyksta Antrojo pasaulinio karo metais.

„Nekalto melo“ triumfas

Tuo tarpu televizijos fronte pirmavo HBO drama „Nekaltas melas“ (Big Little Lies), pelniusi keturis „Auksinius gaublius“, įskaitant apdovanojimą už geriausią miniserialą.

Geriausios miniserialo pagrindinės aktorės titulas atiteko jame suvaidinusiai Nicole Kidman, o geriausiais antro plano aktoriais pripažintos „Nekalto melo“ žvaigždės Alexanderas Skarsgardas ir Laura Dern.

„Tikiuosi, kad galime sukelti pokyčių per savo pasakojamas istorijas ir tai, kaip jas pasakojame“, – sakė N. Kidman, šiame seriale suvaidinusi skriaudžiamą žmoną.

L. Dern savo ruožtu paragino Holivudą remti priekabiavimo aukas ir skatinti atkuriamąjį teisingumą.

„Mokykime savo vaikus, kad be baimės kalbėti apie persekiojimą yra mūsų kultūros naujoji Šiaurinė žvaigždė“, – sakė aktorė.

Geriausio miniserialo pagrindinio aktoriaus apdovanojimą gavo „Fargo“ suvaidinęs Ewanas McGregoras. Tai yra pirmasis „Auksinis gaublys“ šio škotų aktoriaus karjeroje.

Nemažo pripažinimo sekmadienio vakarą sulaukė ir serialas „Tarnaitės pasakojimas“ (The Handmaid`s Tale). Keturiomis „Emmy“ statulėlėmis pernai įvertinta istorija, vaizduojanti distopinę ateities diktatūrą, buvo pripažinta geriausiu draminiu serialu. „Tarnaitės pasakojimas“ šioje kategorijoje įveikė net „Sostų karus“ (Game of Thrones).

Reuters/Scanpix nuotr.

„Tarnaitės pasakojimo“ žvaigždė Elisabeth Moss, atsiimdama geriausios draminio serialo aktorės statulėlę padėkojo kanadiečių autorei Margaret Atwood, parašiusiai romaną, pagal kurį buvo sukurtas minėtas serialas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt