Kultūra

2018.01.04 11:19

Valstybės 100-mečiui atgimsta Just. Marcinkevičiaus drama „Mindaugas“

LRT.lt2018.01.04 11:19

Vasario 15-ąją, Lietuvos šimtmečio išvakarėse, junginė kūrėjų komanda kviečia į šiuolaikiškai atgimusią Justino Marcinkevičiaus dviejų dalių dramą „Mindaugas“. Mindaugo asmenį, valdovo vaizdinį ir valstybės pamatų kūrimo istoriją atskleidžia jaunos kartos režisierės Marijos Simonos Šimulynaitės suburta komanda, interpretuojanti jau klasika tapusį J. Marcinkevičiaus kūrinį. Naujajame dramos „Mindaugas“ pastatyme susipins modernus šokis, vizualios projekcijos ir šiuolaikinė muzika.

„Šis „Mindaugas“ – išskirtinis. Aktyvus, judrus, vizualus, plastiškas ir temperamentingas. Poema buvo rašoma sovietinės priespaudos metais (1968 m.). Tai reiškia, kad Just. Marcinkevičius negalėjo rašyti taip, kaip nori. O tai itin jaučiama poemoje. Tekstas rašytas konservatyviai, neišsišokant, atsargiai. Man norisi „išleisti“ J. Marcinkevičiaus tekste įstrigusius veiksmus, kurių rašytojas negalėjo sau leisti realizuoti“, – pasakoja režisierė.

Pasak šiuolaikinio meno kūrėjos, spektaklio tikslas – pritraukti jaunąją žiūrovų kartą. Just. Marcinkevičiaus poemos herojai – brandūs 50–60 metų vyrai, tačiau režisierė nusprendė suburti jauną artistų komandą. Spektaklyje vaidmenis kuria 13 jaunų vyrų ir viena aktorė – Morta. Atlikėjai spektakliui suburti iš Panevėžio Juozo Miltinio, Nacionalinio Kauno dramos teatro. Projekte taip pat šoks profesionalūs Baltijos baleto teatro šokėjai. Mindaugo vaidmenį atliks Panevėžio J. Miltinio dramos teatro aktorius Jonas Čepulis.

Rusų dramos teatre vasario 15 d. pristatysimo šiuolaikinio spektaklio scena primins kupolą. Kertiniu scenografijos štrichu bus mobilūs balti laiptai, vedantys į „dangų“, „karūną“, „šlovę“, „teisybę“. Režisierė atskleidžia, kad pagrindinė dekoracija bus daugiafunkcė. Didingi laiptai taps ne tik sostu, bet ir vargonais. Spektaklio scenografijai išskirtinumo suteiks specialiai kuriamos vaizdo instaliacijos.

„Su daugkartiniu projektų partneriu Rimu Sakalausku ieškome simbolio dramaturgijoje, jį pateikiame įspūdingai, šiuolaikiškai, suprantamai ir vizualiai patraukliai. Ypač šių laikų jaunajai kartai. Moderniam spektakliui muziką kuria kompozitorius Mykolas Natalevičius, kurio kūryboje susilieja folkloras ir vargonų elektroninės sintezės“, – sako režisierė M. S. Šimulynaitė.

Tiesa, nepaisant modernaus apdaro, spektaklio režisierė stengėsi laikytis Just. Marcinkevičiaus parašytos poemos kontūrų. „Spektaklis byloja apie mūsų laikų aktualijas. Dabar mes, kaip XIII amžiaus lietuviai, iškrikę po savo pilaites, žemeles, nedrįstame jungtis, vienytis. Nors ir baisiais būdais, bet Mindaugas mėgino visą Lietuvą apjungti. Ar jam pavyko? Manau, kad taip. Kronikose daug kur rašoma, kad lietuviai be galo kantri, stipri, galinga ir kovinga tauta. Noriu, kad šis spektaklis įkvėptų „kofeinų“ kartą būti ryžtingesnę, ne paliegusią. Noriu, kad vienytumės ir kovotume už Lietuvą – tokią, kokią norėjo matyti Mindaugas, kokią mes norime ją matyti dabar“, – neabejoja spektaklio režisierė.

Spektaklio kūrybinė grupė:

Režisierė ir choreografė – Marija Simona Šimulynaitė

Muzika – Mykolas Natalevičius, Francis Poulenc

Videoprojekcijų autorius – Rimas Sakalauskas

Šviesų dailininkas – Andrius Stasiulis

Scenografija – Erlandas Smolskas

Spektaklio atlikėjai:

Mindaugas – Jonas Čepulis

Morta – Aleksandra Metalnikova

Daumantas – Žilvinas Beniuševičius

Vykintas, senis – Emilis Pavilionis

Vismantas, Zyvertas – Mantas Barvičius

Dausprungas – Aleksandras Kleinas

Baltasis metraštininkas – Telmanas Ragimovas

Juodasis metraštininkas – Igoris Abramovičius

Šauklys, Žemaitis – Karolis Legenis

Žygūnai, Voluinės kunigaikščiai, pasiuntiniai, kariai – Karolis Šemetas, Gediminas Švendravičius, Ignas Armalis, Aistis Kavaliauskas.