Naujienų srautas

Kultūra2017.12.29 17:19

Paminklas J. Mekui – akmuo su skrybėle

Kūčių dieną paminėjusiam 95-metį amerikietiškojo avangardinio kino krikštatėviu tituluojamam Jonui Mekui gimtajame Semeniškių kaime Biržų rajone atidengtas paminklinis akmuo. Idėja pastatyti paminklą dar gyvam J. Mekui kilo Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos darbuotojams, jį statyti padėjo net trijų kaimų bendruomenės.

Kadaise Semeniškių kaimas, kuriame gyveno  Mekų šeima, buvo didelis, dabar jis tuščias – likusi tik viena sodyba, bet garsus, nes kaimą išgarsino čia gimęs ir augęs amerikietiškojo avangardinio kino krištatėviu tituluojamas J. Mekas. Gruodžio 24-ąją menininkui sukako 95-eri, todėl jam ir kaimui atminti Biržų viešosios bibliotekos darbuotojos sugalvojo pastatyti unikalų paminklą.

„J. Mekas yra mūsų, Biržų, pasididžiavimas, visi, kas ji žino ir pažįsta, ypač šio krašto žmonės, didžiuojasi juo, kad jis čia gimęs ir kažkiek gyveno. Jis čia atvykdavo karts nuo karto, kai buvo jaunesnis, dabar jau sveikata nebeleidžia. Reikia ne mirusiems paminklus statyti, bet reikia gerbti ir mylėti žmones tada, kai jie dar yra čia, su mumis“, – įsitikinusi idėjos autorė, bibliotekininkė Irena Patkauskienė.

Bibliotekininkės sako ieškodamos tinkamo akmens išklampojusios visus rajono laukus, kol surado ūkininkų Stankevičių riedulyne.

Tuomet užvirė diskusija – kaip paprastą lauko akmenį paversti avangardiniu – kokiu meno pasaulyje laikomas J. Mekas. Suvaldyti lauko akmenį, suraityti autentišką J. Meko parašą ir jo sukurto eilėraščių ciklo pavadinimą – „Semeniškių idilės“ pavyko biržiečiui skulptoriui Rolandui Simėnui. Priimtiniausias paminklo variantas pasirodė uždėti ant akmens skrybėlę, nes be šio atributo sunku J. Meką įsivaizduoti.

Išsamiau apie paminklą J. Mekui – Zinaidos Paškevičienės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi